Eile kuulutati välja finalistid Baltimaade jätkusuutlikuima ettevõtte auhinnale. Eestlaste rõõmuks ja lätlaste-leedukate hirmuks on meie kohalikud eeskujud sel aastal Riias toimuval sündmusel säravalt esindatud.

  • Ettevõtlus
  • 2. detsember 2023
  • Foto: Baltic Sustainability Awards

Tänavuse foorumi teemaks sai „On aeg“, et rõhutada vajadust kiirendada jätkusuutlikkuse valdkonna innovatsiooni. Ettevõtted kandideerivad kuues kategoorias - kliimainnovatsioon, ringmajandus, energiatehnoloogiad, sotsiaalsed algatused, linnade areng ja muutuste saadik.

Eestlastest on finalistide seas koguni 10 ettevõtet: CompAct (innustab inimesi tööjuures jätkusuutlikuid valikuid tegema), Kwota (tegeleb materjalitootmise süsinikujalajälje vähendamisega), Ringo Eco (korduskasutatavad nõud), FudLoop (toidukapp), The Rewear Company (lasteriiete rentimise platvorm), Solarstone (päikesepaneelid, mis paistavad välja nagu tavaline katus), Impact Day (jätkusuutliku maailmavaate suursündmus), R8 Technologies (tarkvara hoonete kliimakontrolliks), Bikeep (nutikad rattahoidlad).

Muutuste saadikute tiitlile kandideerivad Uuskasutuskeskuse endine juht Diana Paakspuu, DPD tegevjuht Remo Kirss ja Ecolife veebikeskkonna asutaja Sander Tamm.

„Balti riikidel on ette näidata järjest suuremaid edusamme: Eesti on kiiresti tõusmas jätkusuutlike riikide paremikku, saavutades hiljuti globaalses SDG Indeksis 166 riigi seas 10. koha,“ sõnas Katrin Bats, Rimi vastutustundlikkuse juht Eestis. „Samas on meil pikk tee veel minna. Näiteks tammub Eesti endiselt paigal kliima ning vastutustundliku tootmise ja tarbimise saavutamisel. Kestlikkus on kõikehõlmav valdkond, kus me ei saa ega tohi kellegi järgi ootama jääda, vaid peame otsima initsiatiivi kõikjalt ühiskonnast. See ongi meie sündmuse eesmärk.“

Möödunud aasta võitja innovatsiooni kategoorias oli eestlaste puidukeemia ettevõte Fibenol, mis asendab naftast toodetud plastmaterjalid puidust saadud ainetega nagu ligniin, mikrotselluloos ja puidusuhkur. Nende sõnul kasutatakse jätkusuultlikkuse mõistet sageli valesti. “Ettevõtete saavutuste üksikasjalik tunnustamine ja uurimine aitab tuua esile lahendusi, mis tõesti midagi muudavad ja võivad olla eeskujuks teistele. Meie Fibenolis hindame seda vastutust ja võimalust, mis meile on antud," ütleb Fibenoli jätkusuutlikkuse juht Katrin Jõgi.

Baltic Sustainability Awardsi esindaja Kristaps Cirulis nendib, et koos on jõutud sinnamaani, kus me autasustame suuri tegusid, mitte ei räägi enam ideedest: "Tegemist ei ole lihtsalt "roheliseks muutumisega", vaid tööstusharude ümberkujundamise, majanduse ümbermõtestamise ning inimeste ja planeedi suhete ümberkujundamisega.”

Hindamisprotsessi veab 50-liikmeline žürii, mis keeruka protsessi käigus ei vaata niivõrd projekti suurust või ulatust, vaid oluline on selle mõju ja potentsiaal vallandada laiemat liikumist.

Võitjad selguvad 7. detsembril, seni näeb kava ja finalistide veebilehel www.balticsustainabilityawards.eu, kus saab osaleda ka publiku lemmiku ja muutuste saadiku valimisel.


Võistlusel tuuakse esile nii ettevõtteid, organisatsioone, idufirmasid kui ka eraisikuid ja seda korraldab Läti innovatsioonihaldusettevõte Helve koos asutajapartneri Rimi Balticu, Luminori, Ernst & Youngi ja Riia linnaga.