Looduskülastuse planeerimine aitab loodust hoida
Saada sõbrale
Prindi artikkel
Eelmisel aastal Keskkonnaameti poolt tellitud uuringus „Turismi mõju Kõpu poolsaare rannikule” analüüsiti aastatel 2005-2007 rajatud külastust suunava infrastruktuuri mõju külastajate käitumisele looduses. Külastuse suunamine on aidanud vähendada planeerimata lõkkeasemete arvu ja olmeprügi hulka. Endiselt on probleemiks mootrosõidukitega liikumine rannaalal.
Seevastu sõidetakse mootorsõidukitega endiselt aastaringselt kogu ranniku ulatuses piki randa, mis on kahjustanud loodust eriti Ristna põhjaninas surfiparadiisi ümbruses. Kahtlemata on viimastel aastatel suurenenud ATV-de hulk, mis tähendab ka nende koosluste kahjustamist, kuhu varem sõiduatoga ei pääsenud.
Peadirektori asetäitja Leelo Kukk peab looduskülastuse planeerimist ja selle järgimist looduskaitses sama kriitiliseks kui teisi looduse kaitseks läbiviidavaid tegevusi (elupaikade taastamine, liigikaitselised tööd jmt): „Pole võimalik ainult keeldude ja piirangutega loodust kaitsta. Me ei taha ka, et meie inimesed võõranduks loodusest - see oleks tupiktee. Parim lahendus on planeerida külastust selliselt, et mõju loodusele oleks võimalikult väike ja kaitsealade väärtused säiliks. ”
Uuringu tulemusel tuleks piirata liiklust rannaga paralleelselt kulgeval piirivalveteel, varustada tee keelumärkidega ning paigaladada piirdeid piirivalveteest mere poole, vältimaks risti-rästi üle luidete sõitmist.
Kõpu poolsaare rannik on atraktiivne puhkepiirkond, kus meelsasti lõket tehakse ja telgitakse. Kõpule on iseloomulikud luited, kliburannad ja rannikumadalad, mis on Euroopa Liidus väärtustatud elupiagatüübid.
Keskkonnaamet asutati 1. veebruaril 2009. Keskkonnameti ülesanne on ellu viia riigi keskkonnakasutamise ja looduskaitse poliitikat. Keskkonnaamet suunab keskkonnakasutust, väljastades selleks erinevaid lube ja litsentse, teostab mitmesugusid seiretoiminguid, osaleb uurimistöödes ja keskkonnamõjude hindamises ning korraldab loodusele tekitatud kahju likvideerimist. Ametil on roll ka looduskülastuse suunamisel ja vastavate regionaalsete planeeringute väljatöötamisel.
14.12. Lahemaa rahvuspargi 40. juubeli lõpetab vaimu- ja vanavarapäev
24.11. Loobu jõel kudema minevad kalad loetakse üle
15.11. Kiviõlist leiti lumekakk
26.10. Hiiumaa laiud tähistavad juubelit
14.10. Algab Lõuna-Eesti "ehte" valimine
21.09. Keskkonnaamet kutsub keskkonnahariduse konverentsidele
13.09. Penijõel lõpeb lootsikuehitusprojekt
25.07. Täna on keskkonnatasude deklareerimise tähtaeg
27.06. Keskkonnatasusid saab alates juulist deklareerida e-portaali kaudu
06.06. Keskkonnaamet kutsub keskkonnatasude infopäevadele
















