Täna ilmus Bioneeri tasuta e-õppe seitsmes peatükk, milles käsitletakse lerinevaid prügiteemasid. E-õppes osalejad saavad jagada omi kogemusi, teha teadmiste kontrolliks testi ja osaleda auhindade loosimises. Bioneer pakub ka mitteliitunud lugejatele väikest võimalust piiluda e-õppe teemadesse.

Prügi tapab mereelustikku

Üle kogu maailma igal aastal toodetud plastidest umbes kümnendik jõuab lõpuks suurde merre. Umbes 30 protsenti plastiksodist jääb lainetesse hulpima ning jõuab ühel hetkel välja Vaikse ookeani või Atlandi ookeani keeristes tekkinud prügisaartesse.

Plastikprügi mahtudest annab aimu kasvõi tõsiasi, et igal aastal jaotatakse inimestele laiali ligi 500 miljardit kuni triljon kilekotti. Kas teie suudate seda numbrit hoomata? Ümbertöötlusesse jõuab kahjuks alla 3% kõikidest plastikkottidest.

Kolmteist aastat tagasi, 1997. aastal avastas meresõitjast ettevõtja Charles Moore  endalegi üllatuseks Vaiksest ookeanist hiiglasliku prügisaare (Great Pacific Garbage Patch).

Mees püüdis jahiga tulla Hawaiilt võimalikult otse Los Angelesse. Tavaliselt meresõitjad väldivad seda piirkonda, sest seal on vähe tuult ning domineerivad kõrgrõhkkonnad. Moore oli hämmastunud, kui leidis end ühtäkki keset prügivälja, mis ei lõppenud päevade kaupa. Pärast häirivat avastust müüs Moore oma isikliku naftaäri maha ja hakkas keskkonnaaktivistiks...

Lugege edasi e-õppest!

Pakume vaatamiseks ka eestikeelsete subtiitritega intervjuud Charles Moore´iga.


Prügi ennetamine on sorteerimisest olulisem

2008. aasta jaanuaris kajastas terve Eesti ajakirjandus laialdaselt tollal jõustunud pakendiseadust. Järsku oli saanud prügist ja jäätmete sorteerimisest väga populaarne teema. Paljud inimesed avastasid seaduse ja meedia survel prügi sorteerima asudes enda jaoks tõsiasja, et nende kodus jääb järgi liigagi palju mõttetut prahti.

Uudistesaated näitasid klippe, kuidas jagada oma olmeprügi erinevate prügikastide vahel ja kui mugavaks see kõik tehtud. Kõiki neid prügiteemalisi saateid vaadates ning ajalehti lugedes, tekkis paljudel eestimaalastel tunne, et rahva keskkonnaalast harimist on alustatud valest otsast.

On muidugi tore, et nüüd sorteerivad jäätmeid ka need, kes seda veel paar aastat tagasi ei teinud, kuid palju keskkonnasõbralikum oleks pakendiprügi mitte nii palju tekitada.

Lugege edasi e-õppest!


Kui te ei ole veel Bioneeri e-õppega liitunud, siis saate teha seda kas Bioneeri esilehel e-õppe kastikeses või vajutades järgnevale lingile: http://www.bioneer.ee

Hetkel on Bioneeri e-õppega liitunud 710 inimest. Tasuta e-õpe kestab 38 nädalat ja sellega saab liituda igal hetkel. Olete oodatud!


E-õpet toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.