Dormat.ee on kolme ambitsioonika tudengi Erkki Kubberi, Samuel Vardi ja Silver Graubergi loodud veebiplatvorm, kus inimesed saavad tasu eest üksteiselt laenutada igapäevaseid tarbeesemeid alates tolmuimejatest ja rösteritest kuni vahvlimasinate, blenderite ning disc-golfi ketasteni välja.

Dormat on sotsiaalne ettevõte, mille eesmärk on propageerida jagamismajandust - vähendada meie kõigi ökoloogilist jalajälge, edendada jätkusuutlikku keskkonda ning mõõdukat tarbimist. Hetkel kasutavad veebilehte peamiselt tudengid.

„Laenuks pakutavate esemete ring on täpselt nii lai, kui lai on inimeste kujutlusvõime. Kõik on jagamiseks. Meie lahenduse abil saab tudeng, kes on üldjuhul majanduslikult kehvemas seisus kui keskmine Eesti elanik, raha kokku hoida ja seda juurdegi teenida,“ selgitab üks veebiplatvormi loojatest Erkki Kubber.

Euroopa Komisjon defineerib jagamismajandust kui ärimudelit, kus platvorm loob kauplemisvõimaluse kaupadele või teenustele, mida tihti pakuvad ajutiseks kasutamiseks eraisikud. Ehk siis, toodet või teenus kasutatakse ajutiselt, üksteist leitakse vahendava veebilehe abil. Seetõttu nimetatakse jagamismajandust mõnikord ka platvormimajanduseks. Jagamismajandust propageerivad platvormid nagu Taxify, Airbnb ja Dormat juba propageerivad jätkusuutlikku elukeskkonda.

Dormat on esemete Taxify

Dormati kasutajad ei pea igapäevaseid tarbeesemeid ostma, vaid saavad neid laenutada ning sel viisil lisaraha teenida. Dormat on justkui esemete laenutuse Taxify.

Platvormi kasutamine on tehtud äärmiselt lihtsaks ning mugavaks. Kõik asjad, mida igapäevaselt ei kasutata võib postitada veebilehele ja panna need lisaraha teenima. Tasub lihtsalt avada dormat.ee, teha endale kasutaja, klõpsutada esemest paar pilti ja kuulutused üles panna.

Dormati platvorm on maandanud ka võimalikult palju riske, iga kasutaja on identifitseeritud ja igale tootele tuleb määrata väärtus. Kui esemetega laenutuse käigus midagi juhtub, on mõlemal osapoolel olemas üksteise kontaktandmed ja tuleb jäädvustada ka eseme olukorra muutus, mille abil saame vaidlused lahendada. Dormati jaoks ei ole ükski kasutaja anonüümne ning meeskonnal olemas kõik andmed, et juhtunud õnnetus õiglaselt lahendada.

TTÜ tudengid kasutajatena on veebiplatvormi loojatele kõigest algus, sest loodetakse jõuda palju laiema sihtrühmani nii Eestis kui välismaal.

Negavatt andis tuult tiibadesse

Dormati idee tekkis Erkki Kubberil heade mõtete linnas Tartus, Ideede Rajul. Erkki jagas tekkinud mõtteid ka heade sõprade Samueli ja Silveriga ning võttis nad meeskonda. Koos asuti ideed edasi arendama.

„See oli miski, millega saime aidata teisi tudengeid ja ka iseenda elu lihtsamaks muuta. Eelmise aasta sügisel hakkasime omakeskis idee kallal mõtteid mõlgutama, täiustades ja parandades seda järgnevate kuude jooksul, kuni leidsime, et on paslik aeg seda hakata ka ellu viima,“ selgitas Erkki Kubber, miks noored otsustasid osaleda Negavati konkursil. „Oleme praeguseks jõudnud Negavati finaali ja meie esmane prototüüp on valminud,“ rõõmustab idee autor.