23. novembril avati Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis võõrliike tutvustav näitus “Uustulnukad Eesti meres”. Näituse teevad eriliseks muuseumi kogude osakonna juhataja ja näituse kuraatori Lennart Lennuki illustratsioonid, mis on pärit värskest Maria Põldmaga kahasse kirjutatud raamatust “Kutsumata külalised Eesti meres”.

  • Keskkonnaharidus
  • 23. november 2023
  • Foto: Kohalik vesikirbuline terav rübik (Evadne nordmanni) üleval ja tulnuk-vesikirbuline ümar rübik (Evadne anonyx) all said tänu näitusele ja raamatule ka eestikeelsed nimed / Pressifoto

Näitusel pannakse välja Lennart Lennuki joonistused, mille kõrvale tuuakse eksponaadid muuseumi kogudest – see annab aimu liikide tegelikust suurusest.

“Joonistushuvi on minus juba lapsepõlvest,” tõdeb Lennuk, kes on pliiatseid käes hoidnud tõesti vaat et terve elu ning käinud ka erinevate kunstnike käe all juurde õppimas. Kui aga tuli aeg valida eriala, kiskus hing ikka rohkem bioloogia poole. “Ehk oli mul kunstist selleks hetkeks villand!” naerab ta. “Bioloogia on elu teadus ja ma tahtsin elust rohkem teada saada.”

Küll aga saab ta nüüd ühildada nii oma kunstiarmastuse kui armastuse elu (ja) teaduse vastu. “Kutsumata külalised Eesti meres” on raamat, mis toob meile kõigile lähemale uustulnukad, kes on Eesti vetesse sattunud ning õpetab uusi teadmisi, mis aitavad võõrliikide temaatikat paremini mõista. “Võõrast tuleb tunda,” usub kuraator Lennuk, kes kirjutas nii raamatu- kui näitusetekstid kahasse Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi merebioloogia peaspetsialisti Maria Põldmaga.

Maria Põldma sõnul on raamatu peaeesmärgiks äratada lastes sügavamat huvi meres toimuva vastu ning tuua mereteadus inimestele lähemale. „Enamikel probleemidel, millest me Läänemere puhul räägime, on ühiseks nimetajaks ikkagi inimene ja tema tegevus. Seega teadlikkuse tõstmine võõrliikide teemal ja nende leviku ning mõju tutvustamine laiemale üldsusele on olulise tähtsusega,“ lisas Põldma. 

Tänu raamatule ja näitusele said eestikeelsed nimed ka neli mereliiki, kelleks on Mehhiko kiilkarp, pikasabaline konksik, ümar rübik ja terav rübik (pildil).

Näituse “Uustulnukad Eesti meres” panid kokku Lennart Lennuk, Annemarie Rammo, Loore Ehrlich ja Maria Põldma ning see jääb Loodusmuuseumi trepigaleriis avatuks kuni märtsi keskpaigani. Raamat “Kutsumata külalised Eesti meres” jõuab raamatukogudesse ja koolidesse, kus iga huviline saab sellega lähemalt tutvust teha.

Raamatut „Kutsumata külalised Eesti meres“ aitas välja anda Euroopa Majanduspiirkonna programm „Kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine“ ja TÜ Mereinstituut.