Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus allkirjastas ühinemiskirja Euroopa teadusruumi (European Research Area) ookeani ühisalgatusega, mis võimaldab paremini teha mereuuringuid ning annab ligipääsu Euroopa Liidu merepoliitika ja –teaduse kujundamisele.

„Suhteliselt väikeste riikide nagu Eesti jaoks on ühisalgatustes osalemine strateegilise tähtsusega otsus, mis võimaldab nutikalt rakendada nii meie kui ka naabrite teadusuuringute potentsiaali. Vajalike mereteaduslike uuringute temaatika on väga lai ning need uuringud on kallid, pealegi ei tunnista ei meri ega selle ökosüsteem riigipiire,“ ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Keskkonnaministri sõnul on ühisalgatuse raames võimalik kasutada naabrite varustust, näiteks uurimislaevu, ning nende teadlaste kogemusi ja kompetentsi. Veel olulisem on, et selles osalemise kaudu saab Eesti senisest märksa parema ligipääsu Euroopa Liidu merepoliitika ja mereteaduse kujundamisele, seda nii Läänemere tasemel kui ka Eesti huvi puudutavates küsimustes muudes meredes.

Ookeani ühisalgatus keskendub kolmele küsimusele – kliimamuutused, merekeskkonna toimimine ja inimtegevuse ning majanduse areng merede ja ookeanide ressursside mõistliku kasutamise kaudu. Ühisalgatuste peamine roll on liikmesriikide teaduspoliitika kujundamine ühist huvi pakkuvates küsimustes, aga ka Euroopa Komisjoni ja teiste teadust rahastavate ja teadustulemusi rakendavate institutsioonide nõustamine, ka väljaspool Euroopa Liitu.

Tegu on ühega kümnest Euroopa Liidu liikmesriikide vabatahtlikust ühisalgatusest, mille eesmärk on ühtlustada erinevaid teadusuuringuid selleks, et nende tase oleks kvaliteetne. Teadusuuringute kooskõlastamise ning koostöö tegemisega välditakse olukordi, kus riigid teevad uuringuid topelt. Allkirjastamist ootavad veel vee ja kliima ühisalgatustega ühinemise kirjad.

Praeguseks on ookeani ühisalgatusega liitunud lisaks Eestile veel ka Soome, Rootsi, Taani, Norra, Leedu, Poola, Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania, Portugal, Belgia, Holland, Suurbritannia, Iirimaa, Island, Itaalia, Rumeenia ja Türgi.  

Ühisalgatused on kujunemas tähtsaks poliitiliseks jõuks, mis tulevikus tõenäoliselt olulisel määral kujundab vastava valdkonna teadusuuringute temaatikat ja korraldab vastavate rahaliste vahendite kasutamist.