Eesti süvatehnoloogia ettevõtete käive kasvas tänavu esimeses kvartalis 10% võrra võrreldes mullusega ning ületas 100 miljoni euro piiri. Riiklikke makse tasuti aga samal ajal 15,4 miljonit eurot, mida on 14% võrra rohkem, kui mullu samal perioodil. 

  • Ettevõtlus
  • 8. mai 2025
  • Foto: Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Startup Estonia teadusmahuka iduettevõtluse projektijuht Inga Kõue sõnas, et Eesti süvatehnoloogia iduettevõtteid iseloomustab suurenev võimekus kaasata uusi investeeringuid.

“Teadmus- ja tehnoloogiamahuka toote loomise arendustsükkel turuvalmistooteni võib ulatuda kuni kümne aastani. Müügivalmis toote ja käibekasvuni jõudmiseks tuleb ettevõtetel kaasata rahastust kiiremini ja aktiivsemalt nii erakapitalifondidelt kui ka avaliku sektori innovatsiooni toetusmeetmetest. Juba aastast 2023 näeme, et Eesti süvatehnoloogia ettevõtted on tõestanud oma investorvalmidust ning igal aastal üle poole kõikidest investeeringutest on tehtud just süvatehnoloogia arendustesse. Seeläbi on ka ettevõtted jõudnud kiiremini käibekasvuni,” tõi Kõue välja.

Startup Estonia andmetel tegutses Eesti idusektoris esimese kvartali lõpu seisuga 167  süvatehnoloogiaettevõtet. Suurima käibega iduettevõtete seas paistavad selgelt silma kaitsetööstuse ettevõtted ning samuti püsivad jätkuvalt trendis ka tehisintellekt ja nn rohelise energia lahendused.

Suurima käibe tegi tänavu esimeses kvartalis Milrem, mille käive ulatus 18,8 miljoni euroni. Järgnesid Defsecintel (17,5 miljonit eurot), Threod Systems (8,6 miljonit eurot), Starship Technologies (6,1 miljonit eurot) ja Cleveron (5,9 miljonit eurot).

Eesti süvatehnoloogia ettevõtted sõlmisid esimeses kvartalis viis rahastamistehingut kogusummas 23,4 miljonit eurot ning see on üle 20% kogu idusektori poolt esimeses kvartalis kaasatud investeeringute mahust.

Ka vastavaldatud Euroopa süvatehnoloogia raport toob välja, et just süvatehnoloogia on Euroopas enim rahastatud sektor. Näiteks edestab süvatehnoloogiatesse suunatud investeeringute maht viimastel aastatel ka seni domineerinud finantstehnoloogiate valdkonda. Lisaks tuuakse raportis välja, et süvatehnoloogia iduettevõtted on näidanud märkimisväärset vastupidavust majanduslanguse ajal - kui teiste iduettevõtete rahastus on alates 2021. aasta tipust Euroopas langenud 60%, siis süvatehnoloogia puhul on langus olnud kaks korda väiksem ehk 28%.

“Arengud süvatehnoloogia valdkonnas on täna tõesti põnevad ja paljulubavad ning uusimate trendide üle on oodata sisukat arutelu ka maikuus toimuva Latitude59 konverentsi raames,” lubas Kõue.

Eesti süvatehnoloogia idusektori ettevõtetest kaasas esimeses kvartalis suurima investeeringu Stargate Hydrogen ning tehingu suuruseks kujunes 11 miljonit eurot. Lisaks on investeeringuid kaasanud Elcogen (5 miljonit eurot), Frankenburg Technology (4 miljonit eurot), Gridio (2,4 miljonit eurot) ja Galttec (1 miljon eurot).

Süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevad idusektori ettevõtted tasusid riigile aasta esimese kolme kuuga 16,2 miljonit eurot tööjõumakse, mida on 16% enam, kui mullu samal ajal. Süvatehnoloogia valdkonna ettevõtted olid märtsi lõpu seisuga tööandjaks 2415 inimesele ehk neis oli hõivatud koguni 17% kõigist Eesti idusektori töötajatest. Suurimaks tööandjaks oli esimese kvartali lõpu seisuga Milrem, kus töötas 308 inimest ning järgnesid Starship Technologies (171 töötajat), Threod Systems (160 töötajat), Skeleton Technologies (115 töötajat) ja Cleveron (113 töötajat).  

Startup Estonia juhib tähelepanu, et ülaltoodud Eesti idusektori ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega ning need ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega.