esmaspäev 22. september

wiseman interactive oü


kik
KyskMõtisklus terviklikust tervishoiust

Autor: Ave Sepp, Tervise ja Tasakaalu Kliiniku nõustaja / Teksti ilmumist rahastas Terve Maailm MTÜ.

29.aprill 11, reede Saada sõbrale Prindi artikkel
Mõtisklus terviklikust tervishoiust
Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee

Maikuu keskpaigas toimub Tallinnas rahvusvaheline integratiivse meditsiini konverents. Mida tähendab integratiivne meditsiin?

Integratiivne meditsiin on teisisõnu terviklik tervishoid. Terviklik lähenemine asetab patsiendi keskpunkti ja keskendub tema tervenemisele kõikidest vaatenurkadest lähtuvalt, hõlmates nii kehalise, emotsionaalse, vaimse, hingelise, sotsiaalse kui ümbritseva keskkonna aspektid. Selline terviklik lähenemine inimesele aitab kiiremini tervisemuredest üle saada ja mis eriti oluline, ka terveks jääda.

Terviklikul lähenemisel kaasatakse teraapiasse alati ka patsient kui väärtustatud partner raviprotsessis. Inimesele lähenetakse kui isiksusele, võttes arvesse tema individuaalsust, vajadusi ja olusid ning rakendades just temale sobivaimad võimalused nii tava- kui täiendmeditsiinist.

Rahvusvahelise Terviseorganisatsiooni määratluse kohaselt sõltub inimese tervis 50% eluviisist, 20% pärilikkusest, 20% vaimsest ja füüsilisest keskkonnast ja 10% arstiabist. Akadeemik ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ain-Elmar Kaasik on öelnud: „Kuni 50% kõikidest kehalistest kaebustest ja tervisehäiretest on hingelist algupära. Sellised isikud vajaksid sootuks teistsugust käsitlust kui igapäevameditsiinis tavaks.“ („Eesti Arst“, 2007, nr 2).

Pidevas ülepinges elamine viib varem või hiljem mõne haiguseni. Teleri ees istumine ei ole lõõgastus, see on vaid põgenemine meid närivate probleemide eest. Enese sisse vaatamine, oma tunnetega tegelemine ja oma emotsionaalsete reageeringute mõistmine kasvatab inimese teadlikkust ja seeläbi paraneb ka tervis.

Eestis on kindlasti sadu arste, kes mõistavad, kui oluline on inimesele terviklikult läheneda ning suhelda oma patsientide kui isiksustega. Kuna praegu on paraku Eestis riiklikul tasandil tunnustatud vaid tõenduspõhine meditsiin, siis on kõik muud teraapiaviisid ja lähenemised automaatselt alternatiivseteks ehk kahtlasteks sildistatud.

Ameerikas on näiteks juba peaaegu pooltes meditsiinikoolides integratiivne meditsiin oluline osa õppeprogrammist, praktikast ja uurimistöödest – nende hulgas näiteks nimekates Harvardi, Yale’i, Duke’i, John Hopkinsi ja Columbia ülikoolides.

Euroopa Liidus on aga psühhosomaatiline meditsiin ametlikult iseseisev teadusala vaid Saksamaal ja Lätis, samas Rahvusvaheline Psühhosomaatilise Meditsiini Ühing (ICPM) juhendab teadustööd ja sellealast koolitust üle maailma.

Teadus areneb aina jõudsamalt ja sellised teadusharud nagu kvantfüüsika ning epigeneetika annavad järjest enam vihjeid, millises suunas meie maailmamõistmine liikumas on.

Mõtlemapanevalt sageli jõutakse ka selleni, et nüüd suudetakse kõrgtehnoloogiliste võimaluste tõttu tõestada seda, mis iidses idamaade meditsiinis juba aastatuhandeid tagasi teada oli. Elu liigub mööda arenguspiraali.

Tänaseks olen mõistnud, et ükski haigus ega õnnetus ei kuku meile lihtsalt niisama pähe, vaid meie emotsionaalsed reageeringud erinevatele eluolukordadele on enamikul juhtudel meie tervisehädade põhjuseks. Kui minuni jõudis metameditsiiniline loodusseadustest lähtuv lähenemine, sai otsekui enamik pusletükke paika.

Ülikoolist saadud meditsiinilised teadmised annavad mulle veelgi selgema mõistmise, kuidas keha kõik rakud töötavad pidevalt meie parimaks heaoluks ja ellujäämiseks. Me ise oleme oma teadmatuses äärmiselt osavad oma keha tasakaalust välja lööma ja kui selline, enamasti emotsionaalne tasakaalutus kestab pikemat aega, tekivad keharakkudes loomulikud, meie emotsioonidele reageerivad protsessid, mida me tajume erinevate sümptomitena.

Soovitan soojalt teemast huvitatutel lugeda eesti keeles ilmunud raamatuid sellistelt rahvusvaheliselt tunnustatud arstidelt, teadlastelt ja uurijatelt nagu rakubioloog dr Bruce H. Lipton, psühhofarmakoloog dr Candace B. Pert, vaimu-keha meditsiini uurija dr Deepak Chopra, vähipatsientidega tegelev prof Bernie S. Siegel, onkoloog dr O. Carl Simonton, mõtteväljaravi looja dr Roger J. Callahan, ajakirjanik ja uurija Lynne McTaggart, enesearenduslik nõustaja dr Wayne W. Dyer, aju-uurijad dr Rick Hanson ja Richard Mendius, imelise enesetervendamise läbi teinud filmirežisöör Clemens Kuby. Inspireeriv lugemine, teaduslik taust ja hulgalised „ahhaa-momendid“ on garanteeritud!

Inimese keha-meele-hinge-sotsiaalse keskkonna süsteemis tasakaalu taastamine on tervenemise peamine võti. Loomulikult kaasatakse vajadusel tervenemisprotsessi ka tavameditsiin kirurgia või ravimite näol. Oluline on asetada inimene kui indiviid kogu tervenemisprotsessi keskmesse ja pakkuda just tema jaoks toimivamat teraapiat.


Maikuus Tallinnas toimuval rahvusvahelisel konverentsil saabki lähemalt kuulata-vaadata, kuidas mujal maailmas terviklikku lähenemist rakendades on haiguste emotsionaalseid algpõhjusi üha rohkem mõistma hakatud ja kuidas seeläbi saab inimene ise kaasa aidata oma tervenemisele ja tervise säilitamisele. Lähemat infot saad veebilehelt www.imconference2011.com

Meditsiinikonverents

Teksti ilmumist rahastas Terve Maailm MTÜ.


Bioneer soovitab:


Telli nädalane tasuta kokkuvõte Bioneeri olulisematest uudistest!