laupäev 24. juuni

BIONEERI KATSE: Milline tampoon jätab enim jääke kasutamispaika maha?

Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee tegevtoimetaja

27.juuli 11, kolmapäev Prindi artikkel
BIONEERI KATSE: Milline tampoon jätab enim jääke kasutamispaika maha?
Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee

Juba aastaid liigub naiste seas jutt, et tampoonid jätavad kasutamispaika maha terve hunniku materjalijääke. Bioneer otsustas tampoone materjalikao osas testida.

Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar käis suuremates supermarketites ja ostis kuue erineva kergesti kättesaadava sarja tampoone. Kõik tampoonid olid kas „normal“ või „regular“ tähistusega.

Katse käigus pandi tampoonid kuueks tunniks kraaniveega täidetud klaaside sisse likku. Korra tunnis liigutati tampoone 10 korda aeglaselt üles ja alla. Igast tampoonisarjast läbis sarnase katse kaks tampooni. Katse lõpus võrreldi tekkinud udemete kogust ja tampoonide kuju. Testi tulemused võeti kokku visuaalse hindamise põhjal.

Tegemist on katsega, mida iga inimene kodus soovi korral korrata saab ja mis pole mõeldud avastama absoluutset tõde, vaid on plaanitud pakkuma ideid ja edasi mõtlemist. Iga lugeja võib sarnaseid katseid teha talle sobivate reeglite alusel.

Kuigi Bioneer ei saa toimetuse tingimustes materjalikao osas testida tampoonide käitumist inimese sees, panid katsetuse tulemused mõne tampoonisarja tervislikkuses küll kahtlema.

Bioneeri eksperiment: milline tampoon jätab enim materjalijääke kasutamispaika maha?


Rainbow tampoonid on müügil Prisma peremarketites. Katse käigus eraldus Rainbow tampoonidest uskumatult suur kogus materjalijääke, mida vaadates ei julgeks seda toodet küll kasutada. Lisaks klaasi settinud ebemetele oli Rainbow tampoonidel pärast katset pikk, lausa tampoonist pikem, materjalijääkide saba, mis eraldus tampoonist väga kergesti. Viies koht: Tampax tampoonid

Tampax tampoonid olid katse ainsad aplikaatoriga tampoonid. Tampax sari on müügil enamikes paremini varustatud poodides. Katse käigus üllatas Tampax tampoon oma kuju poolest, mis meenutas liblikat. Vees läksid selle sarja tampoonid kiiresti väga suureks, aga erinev kuju ning suurus ei kaitsnud materjalikao eest. Tampaxi tampoonid eraldasid palju peeneid ja lühikesi kiudusid. Tampoonisarjale saab ette heita ka rohket pakendamist, sest iga tampoon asetseb kaheosalises plastist aplikaatoris, mis on pakendatud väikepakendisse ja kõik väikepakendites tampoonid paiknevad papist karbi sees.

ReAm Orchidee tampoonid on müügil Selverites. Katse käigus andsid need tampoonid samuti üsna kesise tulemuse. Kuigi ReAm Orchidee tampoonide leotamise vesi oli puhtam, tekkis tampoonidele pikk udemetest saba, mis oli kergesti eemaldatav.

Naturella tampoonid on odavama hinnaklassi hügieenivahendid, mis on müügil enamikes kauplustes. Tegemist oli mõningas mõttes üllatajaga, sest kolmandale kohale kukkus Naturella tampoonide sari alles neljandal katsetamise tunnil. Esimesed neli tundi oli eralduvaid ebemeid vähe. Katse lõpuks oli ühel tampoonil pikk saba ja teisel tampoonil saba puudus. Tampoonisarjale saab ette heita ka lõhnastamist, sest tegemist on üsna vängelõhnalise hügieenitootega. Tekib küsimus, kas naisterahva tupe lõhnastamine on ikka otstarbekas?

o.b. sari on müügil enamikes paremini varustatud poodides. o.b. tampoone võib nimetada katse parimateks tavatampoonideks. Toode ei eraldanud esimesel neljal tunnil praktiliselt üldse ebemeid ja erinevalt teistest tavatampoonidest lubati juhendis o.b. tampoonidele 3-6-tunnist kasutamisaega. Teistel tavasarjadel lubati kasutamisaega kuni 8 tundi, mis tundub olevat ilmselge liialdus. Suur kiitus tegijatele tagasihoidlikumate lubaduste eest.

Natracare ökotampoone võib osta paremini varustatud supermarketitest ja ökopoodidest. Tegemist oli ainsa ökotampooniga, mida õnnestus hankida. Natracare tampoonide etiketil lubatakse ohutut kasutusaega 3-4 tundi, seega katse kestis kauem, kui etiketil kasutada soovitatakse. Esimesel neljal tunnil tampoonist praktiliselt midagi ei eraldunudki. Kui omavahel võrrelda esimese koha saanud tampooni materjalijääkide hulka ja viimase koha oma, siis on erinevus mitmetes kordades ja seda viimase koha kahjuks.

Antud katse põhjal julgeks soovitada ainult kahte tampoonisarja ning need on Natracare ning o.b. Ja kindlasti tasub eelistada pigem lühemat kui pikemat kasutusaega, s.t tampoone tuleks piisavalt tihti vahetada.

Samas tasub meeles pidada, et materjali eraldumine pole ainus argument, mille alusel tampoone hinnata.


Teema kohta lisaksTelli nädalane tasuta kokkuvõte Bioneeri olulisematest uudistest!