17. detsembril avaldas Euroopa Komisjon järjekordse teatise merealade planeerimise teemal, milles käsitleb seniseid saavutusi ning arenguvajadusi selles valdkonnas. Komisjon on hoidnud merealade planeerimise teemalist diskussiooni ülal juba alates 2006. aastast, muuhulgas on sisse seatud temaatiline veebiportaal.

  • Majandus
  • 14. jaanuar 2011
  • Merd pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Detsembrikuises teatises rõhutab Komisjon veelkord, et ehkki merealade ruumilise planeerimise korraldamine on liikmesriikide pädevuses, on oluline, et merealasid planeeritaks kõigis liikmesriikides, kuna see suurendab merendussektori säästvat arengut ning on otsustavaks õiguskindluse, ennustatavuse ja läbipaistvuse tagamisel, vähendades seega ka kulusid investorite ja käitajate jaoks, eriti kui need tegutsevad mitmes liikmesriigis.

Need aspektid on Komisjoni hinnangul olulised ka investeeringute suurendamisel ja majanduskasvu ning töökohtade loomisel vastavalt Euroopa 2020 algatusele. Seejuures võimaldab merealade planeerimine edendada ka merealade kaitset, annab teada Keskkonnaõiguse Keskus.

KÕKi hinnangul on merealade planeerimise võimaluste diskussiooniks õige aeg ka Eestis, kuna seni ei ole Eesti merealadele planeeringuid koostatud ning merealade kasutamine (nt meretuuleparkide rajamine) saab toimuda vaid juhtumipõhiste otsuste alusel.

Siseministeeriumi algatusel on asutud koostama merealade ruumilise planeerimise metoodikat, mille tööversioonis nähakse parima võimalusena merealade planeerimiseks maakondlikku tasandit.

Hetkel ei ole merealadele maakonnaplaneeringu koostamine siiski võimalik, kuna merel ei ole maakondade piire tõmmatud ning maavanematel puudub merealadel planeeringute kehtestamiseks pädevus.


Vt ka Euroopa Komisjoni pressiteadet „Europe needs to move forward on Maritime Spatial Planning”

Vt Euroopa Komisjoni teatist "Maritime Spatial Planning in the EU – Achievements and future development" (pdf)

Liitu ka Keskkonnaõiguse Keskuse uudiskirjaga!