Tänapäeva Eesti ettevõtlusmaastikul toimuvad väga suured muutused. Täielikult muutub majandusruum ja tegevusvaldkonnad, mis veel aasta tagasi võimaldasid neis tegutsejatel teenida hiigelkasumeid, on kaotanud oma turu. Ei ole mõtet kirjeldada olukorda kinnisvara-, finantsteenuste ja ehitusturul, seda teavad niigi kõik. Tasuks vaadata ringi, et leida uusi väljakutseid, uusi majandusvaldkondi, mis võiksid lähitulevikus näidata tõusvat trendi, pakkudes inimestele tööd, investoritele tootlust ja omanikele rahulolu.

Kindlasti on märgata ettevõtlusega alustajate arvu kasvu. Seda on näidanud huviliste suurenemine ettevõtluse baaskoolitustel  ja ettevõtlustoetuste taotlejate hulgas.

Mis siis ikkagi võiks olla see uus valdkond, mis tõmbab meena investoreid ja pakub seal tegutsevatele ettevõtjatele võimalusi teenida kasumeid.

Minu isiklik arvamus, et üheks selliseks valdkonnaks saab loomemajandus.

Mis on loomemajandus?

Loomemajandus koosneb loovusest ja majandusest. Loomemajandus on väga lai tegevusharu ja selle valdkonnad ulatuvad disainist kuni turismini. Loomemajandus on majandusharu, mis peal selle, et tema väljundiks on tooted, annab lisandväärtust pea kõigile teiste majandusharudele. Näidete toomine ei vaja pikka otsimist, kõik eluks vajalik (tarbekaupadest luksuskaupadeni) vajab disaini. Loomemajanduse üks peamine valdkond ongi disain. Praegu, kui turul on väga raske oma tooteid müüa, sest tarbijad on ettevaatlikud ja pakutavate kaupade hulk on väga suur, on üheks pääseteeks disain. Muuda oma toode eriliseks, kasutajasõbralikus, silmapaistvaks, eksklusiivseks, innovaatiliseks – uueks.

Olen kindlal veendumusel, et tööstusharud, kes kasutavad aktiivselt disainereid oma tootearendusprotsessides, võidavad praegu ja ka edaspidi.

Loomemajandusel on kaks olulist külge: ühest küljest toetab teisi majandusharusid ja teisalt pakub teenistust loovisikutele, kunstnikele.

Siit edasi arutledes toimib lihtne loogika. Toetades loomemajandusettevõtlust, saame me mitu head asja korraga: keskkond muutub kultuursemaks, eetilisemaks ja esteetilisemaks, linnaruum atraktiivsemaks. Kunstnik on saanud tööd ja heal juhul loonud ka töökohti. Kogu see ahel toidab linnakassat, kuna ühest küljest lisanduvad maksud, teisalt jälle väheneb sotsiaaltoetuste vajajate arv.

Lihtne, kas pole!

Ideaalilähedane oleks olukord, kus ettevõtlusega alustamise proovimiseks on loodud võimalus paljudele. Keegi ei tea, kuidas õnnestub, kui pole proovinud. Alustada saab ettevõtlustoetustega, koolitusi läbides, konsultantide abi ja loodud inkubatsioonikeskkondi kasutades. Alustamine peab olema lihtne. Vajalikud on atraktiivsed keskused, kus easy in easy out põhimõttel oleks ettevõtlusega proovimise võimalus kättesaadav kõigile.

Mida suurem on kriitiline hulk ettevõtlusega alustajaid, seda suurem ka võimalus leida innovaatilisi ideid ja talendikaid ettevõtjaid.

Pall on siinkohal kindlasti omavalitsuste väravas. Enamikul omavalitsustest on ettevõtluse toetamine arenguprogrammidesse sisse kirjutatud. Teeme siis midagi selle plaani ellurakendamiseks.  Selleks polegi ju palju vaja - tahtmist ja eestvedajat.

Usun siiralt, et ettevõtluse toetamine ja ennekõike loomemajandusettevõtluse toetamine ei jää pelgalt poliitiliseks loosungiks valimiste aastal, vaid seda mõeldes ja välja öeldes keskendutakse ka tegevusele.

Loe lisa: Teeme Ära - Minu Eesti