On väga tõenäoline, et Päikessüsteemi läheduses olev täht Gliese 710 võib 1,5 miljoni aasta pärast häirida planeetide orbiite ning saata Päikesesüsteemi keskosa suunas tapva komeetide ning asteroidide saju, kirjutab Jaan-Juhan Oidermaa Eesti Füüsika Portaalis.

Kasutades Euroopa Kosmoseagentuuri Hipparcosi satelliidi andmeid hindas Peterburi Pulkovo Observatooriumi astronoom Vadim Bobylev Gliese 710 ja meie Päikesesüsteemi välisserva vahelise kokkupõrke tõenäosuseks 86%. Tema uurimus on ilmumisel ka ajakirjas Astronomy letters.

Satelliidi andmete põhjal on koostatud Hipparcosi kataloog, mis sisaldab endas 100 000 meie lähiümbruses oleva tähe täpset asukohta ning liikumiskiirusi. Kataloogi kohaselt on 156 tähte, mis on juba Päikesesüsteemist möödunud või tulevikus möödumas. Statistiliselt leiavad sellised lähenemised aset iga 2 miljoni aasta tagant.

Hipparcosi andmeid kontrolliti ning kombineeriti uute tähekiiruste mõõtmistega 2007. aastal. Bobylev kasutas lisaks satelliidi andmetele aga veel mitut uuemat andmebaasi ning leidis lisaks veel 9 hulkuvat tähte, mis võivad Päikesesüsteemi mõjutada. Kui ta aga Gliese 710-le lähemalt pilgu heitis, oli ta aga šokeeritud.

„On 86% tõenäoline, et see läbib Päikesesüsteemi ümbritsevat külmunud komeetidest koosnevat Öpiku-Oorti Pilve. Kuigi poole parseki kaugusest möödumisest tingitud oht võib tunduda liialdusena, võib olla sellel siiski tõsised tagajärjed. Selline möödumine võib saata Päikesesüsteemi komeetide saju, mis võib sundida meid veidi aega pead madalal hoidma,“ kirjutab Bobylev.

Dr Paul Dobbie Anglo Austraalia observatooriumist ütles, et meie Päiksesüsteemil on üle elanud juba mitmeid selliseid möödumisi. „See ei ole ainus külaline, mis on meie kanti sattunud. Umbes pool miljonit aastat tagasi möödus Gliese 208 Päikesest 4 valgusaasta kauguselt,“ väitis ta.

Kuigi see oli lähemal kui Päikese lähimad naabrid Alpha ja Proxima Centauri, oli see siiski piisavalt kaugel, et jätta Päikesesüsteem puutumata. Ent Dobbie kinnitab, et Gliese 710 ennustatud trajektoor on kindlasti meile lähemal. „Meie Päikesest mööduvad paari valgusaasta kaugusel veel mõningad objektis, ent mitte ükski nii lähedalt.“

Allikas:

ABC Science News

Rogue star in collision course

Lisaks:

Simulaator hulkuva tähe sattumisest Päikesesüsteemi