Uuringufirma Norstati poolt suvel läbi viidud uuring, mis kaardistas ühiskonna kestliku tarbimise hoiakuid, näitab, et ligikaudu veerand Eesti inimestest kahtleb elektroonikaseadmete vastutustundlikkuses. IT-valdkonna ekspertide sõnul on see paljuski tingitud oskamatusest kasutuskõlbmatuks muutunud seadmetega korrektselt ringi käia. Ettevõtte tasandil võiks vastuse otsimisel alustada põhimõttelisest arutelust, kas on üldse põhjendatud seadmete välja ostmine või oleks targem
 neid rentida. 
 

  • Ettevõtlus
  • 30. oktoober 2023
  • Foto: Ruslan Štšerbjuk

„Teadlikkus elektroonikaseadmete utiliseerimise osas on paraku madal ning sageli ei oska inimesed ja ettevõtted eluea lõpetanud elektroonikaseadmete utiliseerimiseks keskkonna seisukohalt teha õigeid valikuid. Nii jäävadki vanad seadmed kontorinurka seisma. Silma alt ära tõstetud ja pikalt seisma jääv seadmete ladu piirab nii ettevõtte tegutsemist kui ka koormab keskkonda“ tõdeb Põhja- ja Baltimaade suurima IT-ettevõtte Atea Eesti tegevjuht Ruslan Štšerbjuk.  

Atea viis tänavu kevadel läbi uuringu 225 Eesti ettevõtte seas, kus selgus, et ligikaudu pooled vastanud ettevõtetest kasutavad paralleelselt nii ostetud kui ka renditud seadmeid. Veerand vastanutest omab seadmeid ning kõigest seitse protsenti on läinud täielikult üle rentimisele.  

„Seadmete rentimise kasuks räägib lihtne asjaolu, et selle eluea lõppedes tegeleb ümbertöötluse ja taaskasutusse suunamisega teenusepakkuja. Lisaks päästab see ettevõtjad kõrgendatud andmelekke riskist, sest enne utiliseerimist kustutatakse seadmest ka kõik andmed,“ ütleb Atea tegevjuht Ruslan Štšerbjuk. 

Atea Grupi vastutustundliku ettevõtluse direktor Andreas Antonsen lisab, et Atea üks eesmärkidest on saavutada müüdud seadmete ja taaskasutatud seadmete vaheline suhe 1:1. „See tähendab, et iga müüdud seadme kohta võtame ümbertöötlusesse tagasi vähemalt ühe seadme. Sel moel pikendame seadme eluiga ning säästame ressursse. Eelmisel aastal tagasime, et 62% Goitloopi tagasivõtuprogrammi kaudu kogutud kliendi- ja mobiilseadmetest sai endale pikema
 elutsükli.”  

1. novembril toimub Eestis IT-konverents Atea Action, mis koondab sektori tippspetsialistid ja seadmete tootjad. Koos otsitakse võimalusi muuta IT-sektor senisest veelgi keskkonda arvestavamaks.  Atea on kahel viimasel aastal valitud maailma saja kõige jätkusuutlikuma ettevõtte hulka, saavutades maineka teadus- ja meediaettevõtte Corporate Knightsi koostatud iga-aastases Global 100 indeksis 49. koha. Konverentsil osalemine maksab 149 €.