Jaapani valitsus on hakanud tormiliselt arendama päikeseenergiat ning riigi kaugem eesmärk on muutuda Saksamaa järel maailma suuruselt teiseks päikeseenergia kasutajaks.

  • Energeetika
  • 21. juuni 2012
  • Päikesepaneele pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Bloombergi teatel anti piltlikult öeldes stardipauk sellele ambitsioonikale plaanile 1. juulil, kuna siis tõstab Jaapan riigi tööstusministri Yukio Edano sõnul hüppeliselt päikeseenergiale makstavat hinda.

Tegemist on kolm korda kallima hinnaga, mida praegu maksavad Jaapanis tööstuslikud tarbijad tavaelektrienergia eest.

Jaapanis prognoositakse, et see otsus toob päikeseenergiasektorisse 9,6 miljardi USA dollari ulatuses investeeringuid ning päikeseenergia maht suureneb 3,2 gigawati võrra. Võrdluseks niipalju, et 3,2 gigawatti vastab kolme tuumareaktori võimsusele. Auditeerimisfirma KPMG Jaapani kontori partner ja energeetika- ning infrastruktuuriüksuse juht Mina Sekiguchi tõdes, et päikeseenergiale kehtestatud hinnastruktuur  on väga atraktiivne. „See peegeldab valitsuse huvi saada väga kiiresti väga palju uusi päikeseenergiajaamu,“ ütles ta.

Peaminister Yoshihiko Noda juhitava kabinet tegevuse eesmärk ongi vähendada Jaapani sõltuvust tuumajaamadest, mis veel enne 2011. aasta moodustasid 30 protsenti riigi energiavajadusest. Kuid samas tekitab selline valitsuse jõuline sekkumispoliitika Jaapani äriringkondades ka muret, kuna see tõstab toodete omahinda ning võib seetõttu aeglustada Jaapani majanduse taastumist peale eelmise aasta looduskatastroofi.

"Taoline mehhanism on väga suur turusekkumine, mis asetab kulud tarbijate õlgadele,“ rääkis Jaapani võimsama lobbygrupi Keidanren keskkonnapoliitika büroo vanemmänendžer  Masami Hasegawa. „Meie küsimus on, kui efektiivne on taoline skeem.“

Keidanren on aga väga mõjuvõimas lobbygrupp, kelle hulka kuuluvad muuhulgas ka Toyota Motor Corp ja  Nippon Steel Corp.

Jaapani tarbijad maksvad nüüd kahekümne aasta jooksul päikeseenergia kW/h eest 42 jeeni ehk 53 eurosenti. See hind ületab aga kahekordselt Saksamaal päikeseenergiale kehtestatud hinda, sealjuures on Saksamaa on maailmas esikohal installeeritud päikesejaamade poolest.