Keskkonnaameti tellimusel ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastusel on valminud kaks Eesti elupaigatüüpe tutvustavat multimeediaprogrammi “Eestimaa loodusväärtused – Euroopa tähtsusega elupaigatüübid Eestis”. Neis on loodusfotodega edasi antud 60 kodumaa looduses leiduvat loodusdirektiivis nimetatud Euroopa tähtsusega elupaigatüüpi. Autoriks on Sven Začek ja materjal on salvestatud dvd-plaadile.

Üks õppeprogramm koosneb fotodest, loodushäältest ja tutvustavast tekstist, mida loeb Fred Jüssi. Programmi kestus on 23 minutit. Elupaigatüübid on õppematerjalis esitatud sarnaste rühmadena: rannikuelupaigad, mageveekogud, nõmmed, liivikud ja kadastikud, rohumaad, sood, paljandid ja koopad, metsad. Iga elupaigatüüp kannab loodusdirektiivis koodi, tärniga selle juures tähistatakse esmatähtsaid elupaiku.

„Programmi juurde kuulub elupaigatüüpe ja nende levikut tutvustav trükis, mis on õpetajal abiks teema käsitlemisel. See on heaks abimaterjaliks loodusväärtuste tutvustamisel koolides ja keskkonnahariduskeskustes. Eesmärgiks on tekitada huvi Eestimaa looduse vastu, et siis hiljem seda ise avastama minna,“ selgitab Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistik.

Tutvustusüritus toimub 16. mail algusega kell 14.30 Keskkonnaameti Tartu kontoris (Aleksandri tn 14).

Teine on meeleoluprogramm, mis viib jalutuskäigule Eestimaa loodusesse ja selles on põhirõhkkaunitel fotodel, muusikal ja loodushäältel (linnulaul, meremüha, jõevulin jne). Programm kestab 13 minutit ja selle eesmärgiks on tekitada huvi Eestimaa looduse vastu, et siis hiljem seda ise avastama minna.

Õppematerjale jagatakse tasuta üldhariduskoolidele, kutseõppeasutustele, raamatukogudele, turismiinfokeskustele, keskkonnaharidusega tegelevatele asutustele ja organisatsioonidele.

Eestis leidub 60 Euroopa Liidu loodusdirektiivis loetletud elupaigatüüpi, 51 looma- ja taimeliiki ning 136 EL linnudirektiivis loetletud linnuliiki, mille kaitseks on moodustatud loodus- ja linnualad, mis kokku moodustavad Eesti Natura 2000 võrgustiku.