Üks tuttav juhtival positsioonil töötav inimene kirjeldas, et kui tahad ükskõik millist edukat harjumust kujundada, pole vaja enda energiat pisiasjadele kulutada. Asjad tuleb enda jaoks läbi mõelda, süsteemseks ja lihtsaks teha ning nendega tuleb ära harjuda. Sama lugu on ka pakendita ostmisega.

Miks sa pakendita osta soovid?

Enne, kui pakendita ostma lähed, küsi endalt, miks sa soovid seda teha? Minu soov oli algul mõista, miks või kuidas inimesed sellise asjaga tegelevad ning teha nädalapikkune ajakirjanduslik eksperiment. Alustuseks vaatasin videoid, kuulasin nõudepesemise ja köögi koristamise kõrvale erinevaid Youtube’i kõnesid. Need kõned aitasid mul mõista, miks see elustiil on vajalik ja väärtuslik ning miks tahan seda ka ise elada. Tahan seda elustiili järgida, sest soovin elada keskkonnasõbralikumalt ja oma elu lihtsamaks muuta.

Vii ennast kurssi sellega, mida sinu piirkonnas pakendita osta saab

Enne jäätmeteta elustiili poole püüdlemisega alustamist uurisin, mida saan enda läheduses asuvatest poodidest pakendita osta (kliki siia Tartu poodide vaatamiseks). Alles siis, kui olin sellega kursis, läksin esimesi katsetusi tegema. Alguses käisin Rimist pirukaid oma karbiga ostmas ja sain esimese eduelamuse. Siis soetasin poest esimesed võrkkotid (soovitan pigem puuvillased kotid õmmelda/osta). Kuigi mõte jäätmeteta elustiiliga alustada tuli 2017. aasta juuli lõpus, seadsin eesmärgi hakata täie hooga pihta 4. septembril. Nimelt elasin suvel suure osa ajast vanematekodus ning mind ootas reis Tšehhi. 4. septembril algas kool Tartus, kus olen ise oma kodu perenaine, ning mul oli võimalus esimest korda pakendita oste tegema minna.

Vaata, millised anumad ja kotid sul kodus juba olemas on

Instagramis on näha kõik ilusaimad anumad, millesse kaupa osta.  Alustada võiks siiski sisulise poolega tegelemisest: vaata, mis sul kodus juba olemas on. Kõik ei pea glamuurne ja kulukas olema. Mul olid kapis plastkarbid, termosed, riidest kotid. Ema käest sain korduskasutatava veepudeli.

Soeta vajadusel asju juurde

Elu lihtsustamiseks ostsin juurde mõned Realiseerimiskeskuse vedrukaanega klaaspurgid ja supermarketi võrkkotid. Vedrukaanega klaaspurgid on head seepärast, et need saab enne turule minekut läbi kuumutada. Kui täidad lihtsalt nõudepesulapiga pestud nõu hapukoorega, siis hapukoor läheb mõne päevaga pahaks. Purkide läbi kuumutamise järgselt säilivad liha- ja piimatooted klaaspurgis oluliselt paremini. Vedrukaas tagab, et toode on kindlalt suletud ja ei imbu purgist välja. Veel soetasin juurde klaaspudelid, et pudelisse piima osta, kuid nüüdseks tarvitan pakendatud taimset piima (nagu varem mainitud, on sellel kohalikust lehmapiimast madalam ökoloogiline jalajälg ning isetehtud taimne piim mulle ei meeldi). Lisaks ostsin ka bambusest kohvitopsi, mis esimese nädalaga mõranes - 11€ lihtsalt prügikasti visatud… Soovitan parem investeerida vastupidavatesse ja kvaliteetsetesse asjadesse (nt soetada vajadusel kohe korralik lekkimiskindel kohvitopsi suuruses termos).

Koosta tasakaalustatud nädalamenüü

Nädalamenüü koostamisel on palju häid külgi: tervislikkus, toidu raiskamise vähendamine, raha säästmine; ajasääst mitmete ostukordade, poes venitamise ja “mis me täna sööme” arutelude arvelt ning pakendita ostmise lihtsustamine. Nädalamenüü koostamine võtab mul umbes pool tundi. Järgmises blogipostituses jagan oma nädalamenüü retsepte. Arvesta nädalamenüüd koostades, mida saab pakendamata osta. Lihtsad väheste koostisosadega toidud (minu arvates traditsiooniline slaavi ja prantsuse köök) sobituvad jäätmeteta elustiiliga kõige hõlpsamini. Püüan ka jälgida, et toidu valmistamine ei nõuaks mult rohkem kui pool tundi otsest tegelemist (kuivained ligunevad, toit küpseb ja supp keeb minu abita).

Telli võimalusel puu-  ja juurviljad kulleriga

Autoga inimesele pole suure koguse puu- ja juurviljade nädalaks ette ostmine eriline probleem. Mul aga pole autot. Oma esimestel pakendita elu nädalatel ägasin nelja rasket kotti poest bussi, bussist maha ja koju tassides. See oli kohutav. Proovisin kogu nädala puu- ja juurviljad ära osta. Hiljem lahendasin olukorra nii, et tegin kaks eraldi ostukäiku. Kodupoest ostsin lahtised puu- ja juurviljad ning kesklinnast muud asjad. Nüüd olen asja veel lihtsamaks teinud. Tellin nädala puu- ja juurviljad kastiga FreshGo-st, mille saan järgmisel korral kullerile tagastada. Püüan valida lahtised, puhtad Vitamiinikulleri tooted ning vältida maitsetaimede ostmist (need on kiles). Vajadusel ostan FreshGo-st ka klaasis ja paberis tooteid. Leian, et on mõistlik lasta viljad tuua inimesel, kes niigi kindlat marssruuti ja mitut majapidamist pidi sõidab.

Pane ostuks asjad valmis

Arvesta, mitu suur kotti, väikest kotti, karpi ja purki vajad. Purke võiks võtta kaasa nii vähe kui võimalik, kuid nii palju kui vajalik, sest need on rasked. Hapukoore ja kohupiima jaoks on need samas hädavajalikud. Kuivainete jaoks sobivad kenasti väikesed kotikesed. Juustule sobib plastkarp. Munadele võta kodust oma munakarp. Veendu, et sinu kaasa võetud asjad on puhtad. Pese neid ning kuumuta purgid läbi. Puhtuse ja hügieeni eest hoolitsemine on austus enda, müüja ning pakendita ostjate kogukonna vastu.

Määra endale kindel ostutee

Minu tavapärane ostutee näeb välja selline.

Alustan kaugeimast punktist, kust ostan ka raskeimad asjad.
Tartu turg. 
Lasen purkidesse panna vedelad piimatooted ning liha ja kala. Sööme endiselt veidi loomset, kuid oleme oluliselt suurendanud taimse osakaalu oma toitumises.
Lasen Tiia Juksi letis munakarbi uuesti munadega täita.
Ostan sealt samast tavaliselt maitsetaimi, vahel ka oliive vms.
Ostan Pagarini letist alles jäänud saia ja leiba. Kui isu on, siis muid saiakesi ka.
Liigun vajadusel turuhoonest Kaubamajja Juustukuningatesse.
Ostan Juustukuningatest Noort Goudat ja parmesani, kuid mitte iga nädal.
Vahel ostan Matsimoka Letist midagi.


Liigun vajadusel Kesklinna Biomarketisse. 
Kesklinna Biomarketist soetan enamiku kuivaineid. Ostan piisavalt suure koguse, et neid jätkuks.

Liigun Kvartalisse:
Kvartali Maksimarketis on lahtiste pähklite ja puuviljade lett. Lisaks müüakse seal lahtiseid šampinjone, mis tulevad kulleriga tellides kahjuks kilekotis.
Hõrk Amps müüb erinevaid kvaliteetseid sinke (Itaaliast, Saksamaalt). Ostan tavaliselt 200g.


Lähen koju.  Pakendita ostmisest saadav emotsioon on täiesti teine kui tuim tavapoe tudish-piip tere-palun-aitäh-nägemist. Müüjad tunnevad mind juba ära, naeratavad soojalt ning vahel vestleme ka veidi pikemalt. Ostukäigu lõpuks on mul naeratus suul ja rõõm südames.

Võimalusel kaalu oma nõud kodus ise ära või lase poes kaaluda

Pean ennast kokku võtma ja riidest kotid ära kaaluda laskma. Purgi- ja karbikaalu arvutab müüja alati maha. Ideaalis võiks purgile ja kottidele kaalu peale kirjutada.

Erandlikud ostud tee nii, et asjadest jaguks pikemaks ajaks

Valete ökokaupades on suurim valik lahtiseid puhastusvahendeid (lahtine kaup on muide pakendatust odavam), šampooni, jäätmeteta suuhügieeni tooteid, lisaks lahtiselt müüdavaid kuivaineid, kuid ma ei sattu sinna kindlasti iganädalaselt. Seepärast soetasin pikema aja peale suurema koguse.
Valete Ökokaupade lähedal saab Karlova Kohvis oma anuma kohviga täita ning oma anuma kasutamise eest -7% allahindlust saada. Kui erandlikud ostukohad paiknevad üksteise lähedal, võiks ostud teha samal päeval.
Paljud jäätmeteta elustiili elajad kasutavad bideed või käsiduši, aga isegi kui seda teeksime (praegustes oludes ei sobi), siis oma külalistele seda küll peale ei suruks. Seepärast olen ostnud suurema koguse pakendamata tualettpaberit ühe korraga pikemaks ajaks ette.

Koju tulles pane tooted ära

Pane kuivained suletavatesse purkidesse, purgid loomsete toodetega võid panna otse külmkappi. Mune ning puu- ja juurvilju võib hoiustada toasoojas. Kui ostad saia plastkarpi, siis see ei kuiva. Kui ostad aga padjapüüri, pane padjapüürile kilekott ümber.


 Üldiselt: mõtle ette: kui lähed terveks päevaks välja, võta kaasa veepudel ning karp koduse toiduga. Kui sul pole aega kodus toitu valmistada, saad valmistoidu kuskilt oma karpi kaasa osta. Ostan sageli pirukaid. Isegi toidufestivalile olen oma varustuse kaasa võtnud.

Kui oled juba pakendita ostja, siis mis selle sinu jaoks lihtsaks muudab? Kui veel mitte, siis mis on puudu?


Lugu on pärit Suletudring.ee blogist.