Rekordiliselt kuumad ilmad, põllumajandusväetised ja tuulepuudus on sellel suvel põhjustanud hiiglasliku halvalõhnalise vetikavaiba tekkimise, mis katab suurt ala Läänemerest ning ohustab nii mereelu kui ka turismi.

Sateliidikaamerad on identifitseerinud 377 000 ruutkilomeetril – umbes Saksamaa suurusel alal – sinivetikaid. Vetikavaip ulatub Soomest lõunarannikut mööda Rootsini ja ümbritseb Taani saart Bornholmi.

Teadlased Maailma Looduse Fondist (World Wide Fund for Nature, WWF) on hoiatanud hävitava mõju eest, mida vetikad tekitavad. „Need hiiglaslikud vetikavaibad tabavad kõige rohkem merekeskkonda“, ütles Jochen Lamp, WWF´i projekti eestkõneleja. „Nad tapavad taimi ja aitavad kaasa surnud tsoonide levikule merepõhjas, milles ei ole enam hapnikku“.

Sinivetikas, mis lõhnab tihti nagu mädanenud muna, võib ohustada inimesi. Ta sisaldab tsüanobaktereid, mis võivad põhjustada nahalööbeid ja teisi allergilisi reaktsioone. Samuti sisaldab sinivetikas mürkaineid, mis võivad maksa kahjustada. Arstid hoiatavad, et vetikate poolt saastunud vee joomine võib tekitada rasket kõhulahtisust.

Praegune vetikate vohamine Läänemeres on alates 2005. aastast suurimaid, mille kasvamisele on aidanud kaasa ligi 38-kraadised päevased õhutemperatuurid, kerged tuuled ja vaalade puudumine, kes tavaliselt aitaks vetikavaipu lõhkuda.

Teadlaste sõnul on peamiseks sinivetika tekkepõhjuseks põllumaade üleväetamine, mis viib suurte koguste fosfori ja lämmastiku uhtumisele jõgesid mööda merre. Seejuures on sobivate kliimatingimuste puhul vetikate vohamine vältimatu. „Üleväetamine on suurim keskkonnaprobleem Läänemeres. See on jõud, mis paneb levima surnud tsoonid merepõhjas“, ütles Jochen Lamp.

WWF on kritiseerinud Läänemere äärseid riike, kes on leppinud küll kokku üleväetamise vähendamises, kuid samas ikkagi julgustavad farmereid rohkem väetisi kasutama.

Saksamaal, kus 2001 aastal enamus randu suleti vetikate pärast, on rannavalve juba hoiatanud rannalisi, et nad ei läheks ujuma kui merevesi on saastunud.

Allikas:
The Independent: Evil weed in Baltic Sea puts marine life at risk