Tallinnas toimunud rahvusvahelise startup- ja tehnoloogiakonverentsi Latitude59 iduettevõtete konkursil läheb kuni 675 000 eurot jagamisele kolme iduettevõtte vahel. 175-250 tuhande euro suuruse investeeringu saavad Eesti roheenergeetika lahenduste arendaja MarkeDroid, Läti ehitusidu Adventum Tech ning Leedu kaitsetehnoloogia ettevõte Luna Robotics.
- Bioneeri uudised
- 26. mai 2025
- Foto: Lattitude59 selleaastased võitjad / Natalie Pastakeda, Vita Pictura
Sündikaatinvesteeringud panevad välja Eesti, Läti ja Leedu äriinglid. Iga riigi ingelinvestorite võrgustik võtab juhtrolli ühe idufirma edasise arengu toetamisel ja investeeringu juhtimisel, kuid investorid liituvad ka üksteise sündikaatidega.
Luna Robotics saab kuni 250 000 eurot LitBANi juhtimisel, Adventum Tech LatBAN-i eestvedamisel kuni 250 000 eurot ning MarkeDroid saab 175 000 eurot sündikaatinvesteeringu EstBANi kaudu.
Latitude59 tegevjuht Liisi Org tõi välja, et kolme Balti riigi äriinglite panus rõhutab piiriülese koostöö olulisust Balti idufirmade ökosüsteemis.
“Kolme Balti riigi äriinglite koostöö peegeldab meie riikide ühist pühendumust innovatsiooni edendamisele kogu regioonis ning näitab selgelt piirkondliku koostöö tugevust,” ütles Org. “Mul on südamest hea meel tänavuste võitjate üle, sest Latitude59 on aastatega tõestanud end kui oluline hüppelauad iduettevõtete jaoks ning olen kindel, et siit saavad alguse Baltimaade järgmised globaalsed edulood,” lisas ta.
EstBAN, LatBAN ja LitBAN toetavad konkursi võitjaid investeeringute abil, kuid panustavad koostöös asutajatega ka iduettevõtete edasisse arengusse teadmiste ja nõuga. Kõigi kolme äriinglite võrgustiku juhid kinnitasid, et tänavune kogemus loob pretsedendi ning sillutab tee tulevasteks ühisteks investeeringuteks regioonis, et tõsta Balti startup-ökosüsteemi rolli rahvusvahelisel tasandil.
EstBANi tegevjuht Karin Künnapas sõnas, et valiku tegemine ei olnud lihtne kuna varasem kogemus kolme riigi ühist sündikaati korraldada puudub.
“See oli hea õppetund ning loodetavasti tuleb sarnaseid investeeringuid tulevikus veel. Meil kõigil, Eestil, Lätil ja Leedul, on huvi üksteise iduettevõtete vastu ning me peame rohkem oma tehinguid ja rahakaasamisi jagama. MarkeDroidi investeerimise osas on rõõm näha, et investorid soovivad panustada rohetehnoloogiatesse. Seal on palju kasutamata potentsiaali ja loodame, et meie soov seda tagant tõugata, viib MarkeDroidi uuele tasemele,” rääkis Künnapas.
LatBANi tegevjuht Emīls Kragise sõnul on tänane võistlus tugev tõestus Balti regiooni potentsiaalist.
„Me juhime AdventumTech´i sündikaati, sest nad on näidanud üles suurt sihikindlust ja järjepidevust. Nad on oma toodet arendanud neli aastat ning asutajatiimil on kõik vajalikud eeldused, et selles valdkonnas edukas olla,“ ütles Kragis.
Ka LitBANi tegevjuht Roberta Rudokienė sõnul on kolme riigi jõudude ühendamine oluline samm. “Loodame, et kõigi kolme võrgustiku ingel-investorid liituvad investeeringutega ja jätkavad edulugude loomist üle riigipiiride,” rõhutas Rudokienė.
Latitude59 idufirmade võistlusele kandideeris tänavu 391 iduettevõtet 47 riigist ning esindatud olid idufirmad Lõuna-Ameerikast, Aafrikast, erinevatest Euroopa piirkondadest ja Ukrainast ning Eestist, Balti- ja Põhjamaadest. Tänavuse konkursi peaauhinna panid välja Eesti, Läti ja Leedu äriinglite võrgustikud EstBAN, LatBAN ja LitBAN ning võistluse auhinnafondi panustasid ka Pegasus Ventures, Amazon Web Services, Google Cloud, Infobip, SEB, Talenthub, Triniti, Widen Legal ja Workland.
Latitude59 on Baltimaade ja Uus-Põhjala regiooni kõige rahvusvahelisem ning mõjukaim iduettevõtluse ja tehnoloogiakonverents. Tänavu tõi Latitude59 kokku enam kui 3500 osalejat 70 riigist, kelle hulgas on üle 900 iduettevõtete esindaja ning 20 riiklikku delegatsiooni. Investoreid osales sel aastal üle 700 erinevatest riikidest üle maailma. Latitude59 lavadele astus tänavu 170 esinejat.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta