Keda mõjutab eurooplase kõrge elatustase ning kes saavad kliimamuutuse tõsidusega kõige esimesena pihta? Kelle ressurssidest hakkame üles ehitama majanduskasvule rõhuvat rohepööret? Eks ikka globaalne lõuna, mis on eestlasele kauge ning kohati arusaamatu koht. Need inimesed, nende kombed, teadmised ja traditsioonid tunduvad meile kättesaamatud. Kuid enam mitte!

  • Bioneeri uudised
  • 22. mai 2024
  • Foto: Kambja vana kooli koristustalgud / Fridays for Future

Kutsume teid vaatama rännaklavastust “õhud meie vahel.” Etendusel saab kaasa elada lugudele Kreeka oliivikasvatajalt, Bangladeshi kooliõpetajalt, Nigeeria pastorilt, Sierra Leone kliimaaktivistilt ning Sitsiilia kaktusetalunikult. Ühest ruumist teise liikudes saab teatripublik olla tunnistajaks stseenidele, kus inimesed ja terved kogukonnad ilmutavad uskumatut vastupidavust muutuvates keskkonnaoludes. Keset tugevnevaid orkaane, kõrbestuvaid alasid, kuivavaid veesilmu, soolduvaid muldasid ja tõusvat merevett otsitakse inimlikke ellujäämiskunste.

Lavastus ”õhud meie vahel” kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi ning seda toetab Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm koos Leader tegevusrühmaga ja Eesti Kultuurkapital. Lavastus valmib MTÜ Tartu Suveteatri Seltsi ja Fridays for Future Eesti koostööprojektina.

Inimesed, kes on kliimamuutustest enim mõjutatud, on noorte keskkonnaliikumise Fridays for Future Eesti jaoks pikka aega juba oluline allikas olnud, et mõista, mida kliimamuutused päriselt tähendavad.

Koostööprojekti üks autoritest, FFF-i aktivist Sandra toob välja: “Kliimamuutus kui pikaajaline statistiline muutus, mis Eesti aladel veel intensiivselt ei mölla, ei tundu reaalse probleemina, kuni me hakkame nägema lugusid kohtadest, kust tuleb osa meie ressurssidest ning mis on elupaigaks sarnastele inimestele kui meie. Inimestele, kellel on unistused, soovid, igapäevased rõõmud ja valud.”

“õhud meie vahel” etendub Kambja vanas koolimajas, mille koos FFF-i aktivistidega 4. mai talgupäeval etenduspaigaks korda tegime ja mis on Kambja vallal hiljem plaanis kasutusse võtta. 

27. mail 2024 toimub Karlova Teatris (Tähe 66, Tartu) arutelu “Empaatiaharjutus ehk ellujäämiskunst teisel pool maakera”, mida viib läbi näitlejanna Henessi Schmidt. Henessi on Little Bridge Foundationi eestvedaja ning aitab maapiirkondades mahepõllundust viljeleda ja Uganda lastel kooli minna. Fb üritus

Arutelus osalevad:

Egle Küngas, MTÜ Mondo kliimaõigluse spetsialist
Mihkel Kohava, “õhud meie vahel” lavastaja, lavastuse “õhud meie vahel” trupi liige

Lisaks saab kuulda klippe intervjuudest, mis lavastuse materjali kogumiseks salvestati.
Arutelul pakume snäkke, mõnusat jooki ja harivat vestlust, registreeru siin.

 

Esietendus 21. juunil 2024 kl 19 Kambjas Tartumaal.

Etendused 26. juuni ja 13., 14., 16., 17., 19., 20., 21. juuli 2024 kl 19.

Etenduse asukoha koordinaadid.

Kesk 5, Kambja, Tartu maakond

Piletimüük.

Lingid.


Jagage, tulge kohale, mõelge kaasa ja tulge appi!