Homme, 6. veebruaril kell 18.00 astub Tallinna Ülikoolis toimuvas Puhta Maailma Klubis üles Maaülikooli professor Mait Kriipsalu, kes räägib huvilistele vanade prügilate nutikast kasutuselevõtust ja prügi kaevandamisest.

  • Jäätmed
  • 5. veebruar 2015
  • Prügilat pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

"Eestis on suletud ja kaetud mitusada prügilat, tänu millele ei levi sealt enam keskkonnareostus. Meie loodus on saanud puhtamaks ning ka jäätmeid taaskasutatakse Eestis moel ja mahus, mis on iseloomulik arenenud riigile. Mis aga saab neist jäätmetest, mis jäid vanadesse prügilatesse? Kas nad tuleb alatiseks unustada, või saab neist midagi kasulikku teha,” arutleb Kriipsalu.

Kriipsalu on olnud seotud näiteks Saaremaal Kudjapel suletud prügila projektiga, millest tehti sportlik vabaaja veetmise roheala. Saaremaal tehtud tööd olid Kriipsalu sõnul uudsed mitmes mõttes. Näiteks kasutati hästi kõdunenud peenmaterjal metaanilagunduskatte moodustamiseks, millega välditi gaasi sattumist atmosfääri. 

Kriipsalu räägib osalejatele ka sellest, kas ning missugustel tingimustel tasuks vanad prügilad taas kasutusele võtta, et sealt prügi kaevandada. “Prügikaevandamise eesmärk on suletud prügilate ümberkujundamine, prügi vähendamine või selle kaotamine, ent ka toimivale prügilale lisaruumi saamine. Prügilaid võidakse lahti kaevata ka selleks, et kätte saada sinna aastate jooksul ladestatud materjali - näiteks plasti või metalli,” selgitab Kriipsalu ja lisab, et suurem kaevandamise huvi võib tekkida näiteks nafta hinna tõusu või maavarade puuduse tõttu.

Puhta Maailma Klubi on Teeme Ära Maailmakoristuse ja Tallinna Ülikooli koostööna korraldatav üritustesari, mille eesmärk on koos oma ala tunnustatud ekspertide ja visionääridega arutleda puhtama elukeskkonna ja uute huvitavate lahenduste teemal. Tasuta avatud loeng ja arutelu algab kell 18.00 Tallinna Ülikooli Astra majas ruumis A046.