Kliendina poes või restoranis ei eeldata mult muud, kui et käituksin enam-vähem viisakalt ning maksaksin selle eest, mida ostan. Kodanikuna on mul samamoodi võimalus olla pelgalt klient: maksta makse ja tarbida riigi teenust, olgu selleks siis haridus, tervishoiuteenus, tänavavalgustus või turvalisus. Maksude tasumine ja seaduste järgimine on miinimumpakett, mida riik minult ootab.

Ainult et erinevalt poest, kuhu ma astun sisse siis, kui vaja, ja välja sel hetkel, kui asjad ostetud, on riik mu ümber aga koguaeg. Ja erinevalt poest, mis kuulub kellelegi teisele, on riik minu enda oma.

Riik on niisama palju minu kui peaministri teha. Sama palju on riik ükskõik kelle teise teha. See on põhjus, miks miinimumpaketi asemel enama tegemine kui lihtsalt maksude maksmine on meie endi huvides. Mina usun, et oma riigi hea juhtimise eelduseks on olla kursis sellega, mis riigis toimub. Informeeritud kodanikuna oskan ma teha ka paremaid valikuid.

Võtta tund või paar nädalas selleks, et end päevakajalisega kurssi viia, pole tegelikult palju. Nii et loeme, tunneme huvi, arutame ja ütleme oma arvamuse välja. Demokraatia saab töötada vaid siis, kui inimesed pole oma riigis pelgalt kliendid, vaid omanikud, keda huvitab selle käekäik.

Toimetusele on Martini tegelik panus Eesti riigi omanikuna teada. See on palju suurem kui päevakajaliste uudiste lugemine, aga ta ei tahtnud sellest kirjutada.



See lugu siin on pärit Hea Kodaniku portaalist. Kas ka sulle läheb korda, mis su ümber juhtub? Sa teed midagi selle paremaks muutmiseks? Sa toetad hea kodaniku väärtusi ja usud, et rohkem inimesi võiks võtta vastutuse ühiste asjade eest?

Saada Hea kodaniku portaali oma lugu sellest, mida, miks ja kuidas sa neid väärtusi elad või kuidas vastutuse võtsid!

See võib olla kas konkreetne lugu sellest, kuidas sus käis see klõps, kus ei suutnud enam oodata, et “keegi ometi midagi teeks”, ja sina olidki see, kes midagi teeb.

Või siis jutt sellest, miks su jaoks on oluline teha rohkem kui maksude maksmiseks, õigetel päevadel lipu välja panemiseks ja omaenda töö-kodu-hobi marsruudil pendeldamiseks vajalik.

Saada oma lugu, no nii 3-4 lõiku pikk, Mari Öö Sarvele, aadressil mari@heakodanik.ee. Kogume need lood kokku, et hea kodaniku pisikut veel ja veel levitada. Teiste lugusid saad lugeda siit.