Bioneer kohtus Portugali Tamera ökokogukonna liikme Monika Berghoffiga ning küsis mõned küsimused. Tamera ökokogukond on pühendunud rahusõnumi edastamisele üle maailma. Monika Berghoff viibis Eestis seoses siinsete ökokogukondade kokkutulekuga Esna mõisas.

Ole nii hea ja räägi meile, milline on sinu isiklik visioon ökokogukonnast.

Ökokogukond tähendab elamist koostöös üksteisega ja välismaailmaga. Koostöö toimub kõiges – teiste inimestega suhtlemises ja maa, looduse, lindude ning loomade vajadustega arvestamises. Tamera kogukonna võtmesõnaks on jätkusuutlikkus.

Mis teeb Tamera ökokogukonnast kogukonna kui sellise. Kui vana kogukond Tamera on? Kui palju inimesi on teie kogukonnas?

Tamera ökokogukond loodi 1995.aastal. Kogukonna idee ja põhimõtted said alguse 30 aastat tagasi. Hetkel kuulub kogukonda ligikaudu 200 inimest.

Kas te plaanite asutada uusi väiksemaid kogukondi ka väljaspoole Portugali?

Uusi kogukondi ei peagi igal pool ja palju olema. Piisab, kui on mõned hästi toimivad kogukonnad piirkonnas. Kui inimesed näevad, et asi edeneb ja on jätkusuutlik, siis nad võtavad ise vabatahtlikult mõttemalli üle. Tamera kogukonnal on olemas suur kogemuste baas kogukonna toimimise vallas. Sellised teadmised on suur väärtus.

Monika Berghoff
Pildil: Monika Berghoff (paremal) pidamas Portugali rahupalvust. Koht: Eesti ökokogukondade teine kokkutulek.

Teie visiooni juures on väga oluline rahu ja kõik sellega seonduv. Kas rahu on alati saavutatav? Kas teie kogukonna ideed võiks sõnastada nii, et üksikindiviid on võimeline maailma muutma, aga koos on muutus tõhusam.

Võib küll nii öelda. Kui inimene läheb üksi mäe otsa mediteerima, siis ta saab luua enda sisse rahu. Järgmine etapp on rahu loomine teistega koos. See on juba palju keerulisem üritus. Kogukonnas eksisteerivad samasugused probleemid nagu maailmas üldiselt. Kui sa suudad leida lahenduse probleemidele kogukonna sees, siis sa saad neid lahendusi viia ka väljapoole kogukonda ja sellega tekitada suuremat hulka muutuseid.

Kas teie rahu visiooni kohta võiks öelda, et inimese sisemine ökoloogia on aluseks kogukonna ökoloogiale ja kogukonna ökoloogia on aluseks üldisele ökoloogiale. Ökoloogia all mõtlen ma siinkohal kooskõla.

Väga õige. Kui inimene mediteerib mäe otsas, siis ta on suletud olekus. Ta on üksi ja tegeleb iseendaga. Kogukonnas on tasakaal vaja saavutada avatult ehk teistega suheldes.

Kas religioonid on teie kogukonnas olulised. Kas erinevaid religioone eelistavad  inimesed saavad omavahel hästi hakkama?

Meie kogukonnas on esindatud mitmed erinevad religioonid, aga ainus ühine suund on meie uskumus avatud südamesse. Me usume, et elu on õnnistus ja see on väärt elamist nüüd täna. Me ei oota tulevikus saabuvat paradiisi. Me juba oleme paradiisis, mis koosneb maast, meid ümbritsevatest inimestest, loodusest ja vaimsusest. Peab oskama seda paradiisi märgata. Avatud oleku abil saavad omavahel läbi ka erinevatest religioonidest lugupidavad inimesed.

Kas teie kogukonnas kasutatakse ökoehitust, ökotoitu või mahekangastest riideid? Kas te peate lugu taaskasutusest või eelistate mahedaid uusi materjale. Miks?

Mahetooted on kindlasti omal kohal, sest mittemahedad kaubad toodavad vägivalda. Vägivald võib olla erinev – vägivaldne väetamine, supermarketite põhimõtted, loomade tapmine jms.  Ebaterve ja vägivaldne toit ei saa anda tervet tulemust. Me ei ole laskunud äärmustesse. Tamera kogukonna sees ei sööda ka liha ega loomseid produkte. Samas, kui keegi soovib väga liha süüa, siis tal on luba teha seda väljaspool kogukonda. Ta ei saa selle eest karistada. Samuti kanname me tavalisi riideid, mis on sageli Hiinas tehtud. Me alles areneme. Me ei ole äärmuslik ökokogukond.  Me ei loo dogmasid, sest see looks omakorda vägivalda.


Foto Tamera ökokülast on saadud Tamera kogukonna kodulehelt.
Foto Monika Berghofist on pärit Katrin Jõgisaare erakogust.