Piirivalve paneb päikesepaistelise ilmaga merejääle jalutama minevatele inimestele südamele, et laevateede läheduses kõndimine on vaatamata pakasele eluohtlik.

„Pakaseliselt selgete ilmadega merejääle jalutama, linde toitma või laevu vaatama minevad inimesed ei mõista sageli, millised ohud võivad laevateede läheduses varitseda,“ ütles Põhja prefektuuri piirivalvekapten Rene Hartõkainen. „Kuigi praeguste jääoludega pole merejääl kõndimine keelatud, on laevateede läheduses jalutamine ohtlik külmakraadidest hoolimata, kuna sealne jää võib liikuda ja puruneda.“

Hartõkainen selgitas, et õnnetuse korral võib laevateel läbi merejää vajunud inimese päästmine osutuda väga keeruliseks. „Laevateede läheduses on jääkuhjatised, mis piiriavad nähtavust päästjatel ning hättasattunuid on pahatihti võimalik leida vaid helikopteriga otsides. Äärmiselt madala veetemperatuuri tõttu võib aga siis juba olla hilja,“ vihjas piirivalvur laevateede läheduses kõndimise võimalikele kurbadele tagajärgedele. Eriti suur oht varitseb Hartõkaineni sõnul tiheda laevaliiklusega Tallinna ja Kopli lahel.

Merejääle minnes peaks inimene kindlasti olema soojalt riides, võtma kaasa laetud mobiiltelefoni ja teavitama jääleminekust kedagi oma lähedastest. Soovitame ka lastevanematel rääkida lastele merejääl liikumisega kaasnevatest ohtudest ning manitseda neid ettevaatlikkusele.

Allikas: Politsei- ja Piirivalveamet

Põhja-Eesti Päästekeskuse soovitused talvel veekogudel liikumiseks:

  • Ära kanna võimalusel kummikuid, sest neid ei saa sa vette kukkudes jalast ära. Samuti on nendega raske jääaugust välja ronida.

  • Võta jääle minnes kaasa jäänaasklid ja pane nad kaela või mujale kergesti kättesaadavasse kohta (seljakotis või taskus olevatest jäänaasklitest ei ole ohusituatsioonis suuremat kasu).

  • Kui sul ei ole kasutada päästevesti, võib seda asendada seljakott selles olevate veekindlasse kilekotti pakitud vahetusriietega (tuulepluus, fliis, sokid, kindad, müts - sõnaga see, mis võib läbi jää vajudes märjaks saada). Seljakotis olev veekindlalt suletud kilekott riietega hoiab teid pinnal ja kuivad vahetusriided on pärast jäist suplust nii ehk naa vajalikud.

  • Jääl liikumisel on abi niinimetetud jääkepist. Tegemist on umbes kahe meetri pikkuse, ühest otsast terava puust kepiga. Sellega saab kontrollida jää tugevust, läbi jää vajudes saab seda ulatada abivajajale või päästjale ja üksi liikudes on, millele jääaugust välja ronimisel toetuda.

  • Mida tormakamalt ja kiiremini sa jääl liigud, seda hiljem avastad, et jää sind enam ei kanna.