20. aprillist 6. maini vallutab Tallinna uus rahvusvaheline etenduskunstide festival POT, mis on üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi tähtsündmusi. Uute etenduskunstide nimede seas on ka kolm, kes on oma lavastuste fookusesse asetanud keskkonnaga seonduvad probleemid.

Nendeks on MIMproject Eestist, Amund Sveen Norrast ja Anna Mendelssohn Austriast , kes proovivad kunsti abil maailma muuta. Või vähemalt panna publikut mõtlema meie seosele meid ümbritsevaga.

Euroopa Kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluva projekti MIMproject „MIM goes sustainable“ peamiseks eesmärgiks on suunata inimesi mõtlema energeetika/energia küsimustele ja julgustada otsustama, kuidas nende endi elud saaksid olla self-sustainable (isetoimivad). Ideaaliks on iseseisvalt energiat tootev teater ja energiasäästlikud kunstilis-tehnilised lahendused.

Teater on lisaks loodusele ka rahasäästlik – etendused on tasuta. Tasuks peab publik etendusest aktiivselt osa võtma, sest nemad toodavad teatri toimimiseks vajaliku energia. Ehitussoojakutest koosnev alternatiivne miniteater püstitatakse Kultuurikilomeetri lõppu. Etendused toimuvad 4. kuni 7. maini, algusega kell 18. Vajalik on eelregistreerimine aadressil www.mimproject.org.

Norralane Amund Sveen otsib oma loeng-etenduses „The Norwegian Way – an introduction to the Oil for ART-program“ seoseid raha ja õnne vahel ning seda, millised võimalused on kunstil maailma muuta. Täpsemalt tutvustab Sveen isiklike näidete kaudu Norra riigi projekti „Naftaraha kunstile“. Loeng-etendus toimub 27. aprillil kell 19 Kinos Sõprus.

Austerlanna Anna Mendelssohn on oma südameasjaks võtnud kliimakatastroofi. Loeng-etendusse „Cry Me A River“ on ta kokku kogunud parimad selleteemalised kõned, intervjuud, monoloogid ning sidunud need enda isikliku maailmaga. Tulemusena võib näha kliimamuutuste kommunikatsiooni komplekssust ja psühholoogiat. Loeng-etendus toimub 3. mail kell 19 Kanuti Gildi SAALis.

Vaata lisa: www.pot.ee