Mulle meenus Maryliis Teinfeldti kirjutatud artikkel zero waste elustiilist, kus autor kirjutab ka korduvakasutatavatest hügieenisidemetest. Mõte mitte maksta igakuiselt hügieenisidemete eest pole minu jaoks uus.

Seitsmekümnendatel aastatel sündinuna jõudsin teismeliseikka enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumist, mistõttu minu esimesed sidemed olid tehtud vatiga täidetud marlist. Muid valikuid ei olnud. Kuna ka marli ja vatt olid minu lapsepõlves aeg-ajalt defitsiit, läksid taaskasutusse marlimähkmed, mida ma ise imikuna kandnud olin. Õnneks muutus riigikord, tulid paremini varustatud poed ja vati ning marli orjus ununes.

2005. aastal katsetasin uuesti riidest sidemetega, seekord raha- ja keskkonnasäästu eesmärkidel. Ostsin seitsme krooni eest (jah, just nii odavalt) froteeriiet ja tegin ise lihtsamad sidemed. Mul oli tollal väga napp sissetulek ja iga säästetud kroon oli abiks. Kasutasin riidest sidemeid mitu aastat, aga lõpuks tüdinesin. Kuna tollased sidemed olid tiivakesteta, siis kippusid nad koha pealt ära nihkuma.

Kümme aastat tagasi olin õmblemises täielik võhik. Olen seda siiani. Õnneks pole sidemete puhul oluline, kui eeskujulikult selle õmblused jooksevad. Ka minusugused võhikud suudavad sidemed valmis õmmelda, kui selleks soovi on.

Kuidas teha riidest hügieenisidemeid ja pesukaitsmeid?

Mina kasutasin hügieenisidemete tegemiseks vana froteest saunalina ja pehmet flanelli. Flanelli soetasin Abakhani riidepoest kaalukaubana. Täitematerjalina kasutasin vana saunalina, kuna sealt on kõik mürgised kemikaalid juba ammu välja pestud ning kangas imab hästi. Nööbid pärinesid vanade riiete eest, neid ei olnud vaja osta.

Varutud materjalist piisas kaheksa sideme tegemiseks. Ühe sideme hinnaks kujunes umbes 50 senti.

Kui teha pesukaitsmed, mida ei kasutata päevade ajal, siis pole täitematerjali tarvis.

Lõikasin froteest välja ribad suurusega 50x8cm. Flanellist lõikasin välja ribad 54x12cm. Võib valida ka väiksemad mõõdud.

Õmblesin flanelli kotiks kokku nii, et jätsin ühe laiema külje avatuks. Panin froteesisu flanellkoti sisse. Sulgesin avatud serva. Seejärel tegin valmis sideme tiivakesed. Panin tiivakesed nööpnõeltega sideme külge ja õmblesin üle sideme serva. Seejärel tekitasin sideme pinnale mustri, sest nii püsib sideme sisu paigal ka pesumasinas. Kasutasin erinevaid siksak õmbluseid.

Riidest hügieenisidemed

 

Riidest hügieenisidemed

Riidest hügieenisidemed

Kui soovite kenamat õmblustulemust, siis aitavad eelnev traageldamine, triikimine ja värviliste niitide kasutamine.

Riidest sidemed paistavad rohkem välja, seetõttu võivad nad olla takistuseks liibuvate riiete kandmisel. Nööp liikumist või enesetunnet ei sega. Sidemeid võib pesta pesumasinas.