7. aprillil ilmus Postimehes artikkel „Tartu vange kimbutavad linnupesadest jalga lasknud lutikad“, mis kirjeldab Tartu vangla erijuhtumit – kahuritõrje eksperdid on tuvastanud, et vanglahoone küljes olevates räästapääsukese pesadest on vangla ruumidesse sattunud pääsukeselutikaid. Keskkonnaamet rõhutab siinkohal, et Tartu vangla puhul on tegemist väga erandliku olukorraga, kus sajad pääsukesepesad paiknevad vahetult õhutusakende kohal. See, et pääsukeselutikad tuppa tungivad, on veelgi haruldasem olukord.

  • Tarbimine ja tervis
  • 17. aprill 2017
  • Suitsupääsukest pildistas Kristian Pikner [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Kuni 2014. aastani polnud pääsukeselutika olemasolu Eestis seni teada (loe nt siit (PDF) ja Hirundost (PDF)). Pääsukeselutika poolt inimesele vaevuste tekitamise tõenäosus on üliväike. Lindude, nagu ka teiste soojavereliste loomade välisparasiidid on reeglina liigispetsiifilised ning inimene neis peremehena huvi ei ärata. Ka iga inimese kehal ja eluruumides elab kümneid eri liiki parasiite. Mõistlik on tähelepanu suunata nendele.

Kui hoone räästasse on teinud räästa- või suitsupääsukesed pesa, ei pea muret tundma. Asjatu muretsemise asemel võiks hoopis nautida lindude toimetamist, omavahelist suhtlust ja poegade toitmist. Üks pääsukeste pesakond sööb pesitsushooaja jooksul ära kümneid kilosid inimesele tüütuid putukaid nagu näiteks kärbsed, sääsed ja herilased.

Paneme majaomanikele ja -halduritele südamele, et vastavalt looduskaitseseadusele  on keelatud looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine, samuti lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.