Homme, 5. septembril korraldab Eesti üks vanimaid waldorfkoole, juba 19ndat õppeaastat alustav Johannese Kool Rosmal alternatiivhariduse tutvustamiseks läbi aasta kestvat ettevõtmiste sarja „Õitsev kool“. Reedesel avaüritusel kl 16 aitavad õpilased, õpetajad ja lapsevanemad muuta kooli ning lasteaia hoovi õitsvaks lilleaiaks, väljendades ühtlasi sümboolselt waldorfõppe elujõulisust Lõuna-Eestis.

Kooli juhataja ja MTÜ Rosma Haridusselts juhatuse liige Kairi Kolk ütles, et idee korraldada ettevõtmiste sari „Õitsev kool“ tekkis uue õppeaasta eel spontaanselt. „Jälgides pingeid Eesti haridusmaastikul, koolide reastamist edetabelitesse ning diskussiooni laste õpitulemuste ja koolistressi üle jõudsime arusaamale, et avalikkus võiks riikliku koolisüsteemi probleemide taustal rohkem teada saada alternatiivsetest õppemeetoditest,“ rääkis Kolk. „Siit sündis ka mõte erinevatest ettevõtmistest, kuhu on oodatud osalema meie oma kooli rahva kõrval ka kõik teised huvilised.

Rosma kooli kolleegiumi liige ja Eesti waldorfkoolide õppekava üks arendajaid Külli Volmer märkis, et ettevõtmiste sari kannab sümboolset ja mitmetähenduslikku nime „Õitsev kool“. „Kui kooli arengut võib võrrelda inimese arenguga, siis saab öelda, et oleme oma kooliga läbinud ühe olulise kasvufaasi ja nüüd on aeg pühenduda õitsemisele. Ja läbi õitsemise saame edasi liikuda vaimu viljade küpsemise poole,“ lausus Volmer. Ta lisas, et waldorfhariduse tugevast kogemusest Põlvas kõnelevad nii andekad vilistlased kui õpetajate jätkuv pühendumus, samuti kasvav huvi alternatiivhariduse võimaluste üle.

Waldorfharidust tutvustavate ettevõtmiste sari „Õitsev kool“ kestab läbi kogu õppeaasta ja sellesse kuulub mitmeid päris uusi ja ka varasemast tuttavaid tegemisi, nt Miikaeli nädal septembri lõpus. Tegevuste kava pole lõplikult paigas ja see täieneb jooksvalt.

Ühe mõttena on kavas lükata käima lastevanemate kool nii kooli- kui lasteaialaste vanematele ning kõigile teistele huvilistele. Vanemate kooli eesmärk on jagada kogemusi ja teadmisi neile, kes sooviksid end ise waldorfõppe meetodite järgi harida ning rohkem teada saada alternatiivhariduse maastikul toimuvast.

Reedesel avaüritusel on lisaks sügislillede istutamisele kavas ka väike jutuvoor: Külli Volmer räägib Rosma kooli asendist Eesti haridusmaastikul ja waldorfhariduse hetkeseisust Euroopas ning meie waldorflasteaia „Täheke“ juht Heli Kudu kõneleb Miikaeli-ajast. Ettevõtmisel on lubanud osaleda ka Põlva maavanem Priit Sibul. Päeva lõpetab Tartu Waldorfgümnaasiumi poisteansambli „Võta see“ hoogne kontsert-etendus.

Johannese Koolis Rosmal õpib sel kooliaastal 40 õpilast ja waldorflasteaias "Täheke" käib 20 last. Lasteaed tegutseb hubases palkmajas, mis on Eesti hariduse uuendaja Johannes Käisi sünnikodu. 18 tegevusaasta jooksul on Rosma koolist saanud tuule tiibadesse palju toredaid noori inimesi. Kes on läinud edasi ülikooli, kes kutsekooli, kes otse tööle – oma koha elus on nad kõik leidnud, kuid Rosma kooli, saadud sõpru ja eluväärtusi kannavad nad südames. Rosma kooli ja lasteaia tegevust korraldab MTÜ Rosma Haridusselts.

Toimetas Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee