Tel Avivi ülikooli (TAU) ja Sheba meditsiinikeskuse südame- ja veresoonkonnakeskuse teadlased on leidnud uue ja ootamatu põhjuse, miks südamehaigustega patsientide vähirisk on suurem. Süda eritab pärast infarkti või teiste kahjustuste tõttu enese parandamiseks ja kaitsmiseks verre “mullikesi” ehk vesiikuleid, mille sisu soodustab aga kasvajate teket ja arengut. 

On muidugi teada, et südamehaigustel ja kasvajatel on palju sarnaseid riskisuurendajad - suitsetamine, diabeet ja rasvumine näiteks. 2013. aastal näitas Iisraeli kardioloog Tal Hasin aga esimest korda, et südamepuudulikkuse ja vähi vahel on otsesem seos. Südamehaigustega patsientidel on seega suurem risk haigestuda vähki. Kuna südamehaigused on väga levinud ja juba praegu peamine surmapõhjus, siis tähendab see, et väga paljud inimesed on ühtlasi ka vähiohus. 

Uuring viidi läbi Tel Avivi ülikooli prof Jonathan Leori ja tema õpilase Tal Calleri juhtimisel ning avaldati olulises meditsiiniajakirjas Circulation.

 

Miks see nii on?

 

Vesiikulid on lihtsasse membraani mähitud pisikesed osakesed, mida eritavad kõik rakud oma tavapärase ainevahetuse käigus. Kuid südamekahjustuse tõttu vabaneb vesiikuleid suures koguses ning nood sisaldavad põletikku, paranemist, kasvu, uute veresoonte teket ja immuunsüsteemi mõjutavaid molekule. Need vesiikulid jõuavad vereringesüsteemi ja sealt kasvajasse või vähieelsesse koesse.

Tal Caller selgitab, et pärast südamelihase vigastust infarkti tõttu ja südamepuudulikkuse halvenemist vabanevad vesiikulid sisaldavad kasvufaktoreid ja väikesed nukleiinhappemolekule, mis soodustavad rakkude jagunemist. Need aitavad kaasa vigastatud südamekoe paranemisele. Kuid vigastatud südamest vereringe kaudu väljaspoole jõudes saavad neist kasvajate soodustajad.

Prof Jonathan Leor: „Südamehaigete suurenenud vähiriski selgitamiseks on välja pakutud palju teooriaid. Need algasid jagatud riskiteguritega, nagu suitsetamine, diabeet ja rasvumine, ning lõppesid ühe valgu või molekuliga. Näitasime esimest korda, et haige süda eritab tuhandeid erinevaid kasvufaktoreid sisaldavaid vesiikuleid. Need “mullid” soodustavad otseselt teatud kasvajate kasvu ja moduleerivad ka immuunsüsteemi, muutes organismi kasvaja kasvu suhtes haavatavamaks.”

Oma hüpoteesi kontrollimiseks piirasid teadlased südamehaigustega loomadel vesiikulite teket ja leidsid, et vähirisk väheneb koos vesiikulite tootmise pärssimisega. Seda ei saa aga raviks või ennetuseks kasutada, kuna vesiikulite tootmise pärssimine põhjustab tõsiseid soovimatuid kõrvaltoimeid.

 

Riski vähendav ravi on olemas

 


Prof Leor: "Kui te süsteemselt piiraksite vesiikulite teket, haigestuksite vähem vähki, kuid tekitate sellega kaasnevaid kahjustusi. Seetõttu proovisime teistsugust strateegiat: ravisime südant, et vähendada südamekoe kahjustusi, et see eritaks vähem vesiikuleid. Kasutasime spironolaktooni, mis on tuntud, vana ja tõhus ravim, mida kasutatakse südamepuudulikkuse raviks. Ravisime loomi spironolaktooniga haiguse väga varajases staadiumis ja leidsime, et süda sekreteeris 30% vähem vesiikuleid ja kasvajad kasvasid aeglasemalt. Meie eksperiment näitab, et südamehaigustesse on võimalik sekkuda viisil, mis vähendab südamehaigete vähiriski.”

Caller on järeldustega ettevaatlik: "Võib olla on vaja kohandada olemasolevaid südame ravimeetodeid, et need arvestaksid ka vähiriskiga. Lisaks on südamehaigete seas võimalik leida biomarkereid, mis viitavad suurenenud vähiriskile, kuna mitte kõigil patsientidel ei ole suurenenud risk. See on alusuuring ja nende seoste lahtiharutamiseks on vaja veel palju tööd teha.”

Iisraeli vähiliidu tegevjuht Moshe Bar-Haim lisab: „Tänu annetustele ja fondidele vaatab Iisraeli vähiliidu uurimiskomisjon igal aastal läbi kümneid uuringuid ning rahastab neid.
Nende uuringute põhjal on väljatöötatud uued meetodid vähihaigete diagnoosimiseks, raviks ja taastusraviks. Teadustööl ei ole territoriaalseid piire, seega on iga Iisraeli teadustöö saavutus ka kogu maailma jaoks.” Uuringut rahastasid Israel Cancer Association ja Israel Science Foundation.


Liikumine vähendab nii südamehaiguste kui vähiriski ning teeb tuju paremaks!