Täna avalikustab Eestimaa Looduse Fond (ELF) uuringufirma Saar Poll poolt läbiviidud keskkonnahariduse alase uuringu tulemused. Uuring viidi läbi 2008. aasta kevadel ja suvel Tallinna ning Harjumaa elanike seas. Eraldi vaadeldi ettevõtete esindajaid, eraisikuid, avaliku sektori esindajaid ja loodushariduse pedagooge. Uuringu käigus selgitati välja erinevate sihtgruppide huvi erinevate keskkonnahariduse alaste koolituste vastu.

ELFi tegevjuht Jüri-Ott Salm: “Eelmise sajandi lõpul läks hingusele Tallinna loodusmaja ja hoolimata mitmetest kokkusaamistest linnavalitsusega, ei õnnestunud pikka aega leida organisatsiooni, kes Tallinna üleselt tegeleks süstemaatiliselt loodusharidusega. Üksikuid huviringe ja koolitusi on siin ja seal, aga puudub keskne asutus, mis koordineeriks kogu loodus- ja keskkonnahariduse alast tööd kõikidele erinevas vanuses huvilistele.”

“Selleks, et hakata keskkonnahariduslikku tööd Tallinnas ja Harjumaal planeerima, oli vaja välja selgitada elanike huvi erinevate koolituste vastu. Kõikvõimalikud öko- ja loodusteemad on hetkel populaarsed, kuid me soovisime teada saada, kas inimesed sooviksid ka oma vabal ajal keskkonnaalastel koolitustel käia või on see huvi ainult näiline trend. Soovisime teada millist tuge koolituste näol vajaksid loodushariduse pedagoogid ja kas näiteks omavalitsuste ja ettevõtete spetsialistid tehes keskkonda puudutavaid otsuseid, vajaksid ka lisakoolitusi ja infopäevi, “selgitas uuringu koordinaator Ingrid Piirsalu selle tellimise vajadust.

Saar Polli poolt läbiviidud uuringust selgub, et suur osa elanikest on koolitustest huvitatud. Eraisikute puhul eristuvad selgelt koolitused, mille käigus inimesed saavad omandada praktilisi oskusi, näiteks ravimtaimede koolitus, mahetoidu kokanduskursus, loodusfotograafia, ökoelamu ehitamine. Avaliku sektori esindajad pidasid väga oluliseks infopäevi, mis keskenduksid uute keskkonnaalaste määruste ja seaduste lahtiseletamisele. Paljud ettevõtete esindajad soovisid ka koolitusi, mida saaks siduda firma väljasõitude ja õppepäevadega. Kõik sihtgrupid pidasid oluliseks koolituste atraktiivsust, traditsioonilisi loengu vormis koolitusi sooviti vähem.

Käesoleval aastal võeti vastu Tallinna keskkonnahariduse arengukava aastateks 2008-2014, mis näeb ette ka Tallinnasse uue keskkonnahariduse keskuse rajamist. Keskuse juurde on kavandatud ka ELFi poolt planeeritav vabatahtlike ja loodushariduskeskus, kus ühe võimalusena saaks pakkuda aasta läbi Tallinna koolidele õppekava toetavaid tegevusi mereökosüsteemi, rannikuelupaikade ja protsesside tundmaõppimiseks praktilise loodusõppe ja õuesõppe kaudu. Samuti on oluline täiendavalt koolitada vabatahtlikke suurõnnetuste (naftareostus, metsatulekahjud) likvideerimises osalemiseks. ELFi loodushariduskeskuse rajamine võtab aga veel aega ja alles nüüd, pärast uuringutulemuste selgumist ja keskkonnahariduse arengukava kinnitamist, saame hakata tegema täpsemaid plaane ja kirjutama rahataotlusi.

Uuring läbiviimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus ja selle teostamine oli seotud Euroopa Ühenduse programmi Leonardo Da Vinci raames läbiviidava projektiga "Environments for Learning II".

Alates reedest saavad kõik  huvilised uuringu tulemusi lugeda ELFi kodulehelt: http://www.elfond.ee/uuring

Toimetas Katrin Lipp, www.bioneer.ee