Tallinn ühines Zero Waste Europe ja teiste Euroopa linnade algatatud manifestiga, mis kutsub Euroopa Komisjoni üles reformima tootjavastutuse süsteemi. Selle algatuse eesmärk on vähendada linnades pakendijäätmete teket ja suurendada taaskasutust.
- Jäätmed
- 9. juuli 2025
- Foto: Alexa. Pixabay
Abilinnapea Margot Roose sõnul on linnad esirinnas ühekordsete pakendite kasutusest tulenevate jäätmetega tegelemisel.
„Ühekordsed lahendused on turul jätkuvalt korduskasutatavatest soodsamad, sest keskkonna- ja käitluskulud katavad kohalikud omavalitsused ja elanikud, mitte tootjad. Seetõttu on hädavajalik Euroopa tasandil tootjavastutuse reform, mis suunaks ressursse korduskasutuslahenduste arendamisse, kataks reaalsed kulud ja kaasaks linnad otsustusprotsessi. Kui soovime vähendada jäätmeteket ja kaasnevat keskkonnamõju, peab muutuma kogu pakendiringluse loogika, mitte ainult üksikud tarbijaharjumused,” rõhutas Roose.
Manifest „Break the Single-Use Bias” kutsub Euroopa Komisjoni üles katma tootjavastutuse süsteemide kaudu pakendijäätmetega seotud kulud, sh prügikoristus ja segajäätmete käitlus, kehtestama ühtse keskkonnatasu, mis suunaks vahendeid taaskasutuse taristu ja teenuste arendamisse ning tagama kohalike omavalitsuste osalemise tootjavastutuse organisatsioonide juhtimises ja otsustusprotsessides.
Tallinna linn on juba kehtestanud keelu ühekordsete pakendite, sh nõude ja söögiriistade kasutamise toidu ja joogi serveerimiseks linnas toimuvatel avalikel üritustel ning toetanud ettevõtteid pakendivabade teenuste arendamisel. Ühekordseid pakendeid kasutatakse aga endiselt palju, sest need on odavamad. Samas peab just omavalitsus kandma kulusid nende koristuse ja keskkonnamõjude eest.
„Euroopa vajab ambitsioonikat tootjavastutuse reformi, mis looks võrdsed konkurentsitingimused taaskasutuslahendustele ja aitaks linnadel vähendada jäätmeteket,” seisab linnade ühispöördumises, mis on adresseeritud Euroopa Komisjoni asepresidendile Teresa Riberale ning Rootsi Euroopa asjade ministrile Jessika Roswallile.
Manifestile on alla kirjutanud kümme Euroopa linna: Pariis, Bordeaux, Nantes ja Lyon (Prantsusmaa), Brüssel (Belgia), Tallinn (Eesti), Kranj (Sloveenia), Majetin ja Velika Gorica (Horvaatia) ning Viladecans (Hispaania).
Manifesti kampaaniat koordineerib Zero Waste Europe ning see kestab 2025. aasta juulist kuni oktoobrini, toetades Euroopa Komisjoni ringmajanduse määruse (Circular Economy Act) arutelusid.
Tallinn esitas käesoleva aasta märtsis ka taotluse, et saada Mission Zero Academy (MiZA) jäätmeteta majandamise sertifikaadiga kandidaatlinnaks. Zero Waste linnade programm on Zero Waste Europe’i algatus, mille eesmärk on aidata linnadel üle minna jäätmeteta majandamisele.
Manifesti tekst asub siin.
Rohkem infot kampaania kohta leiab siin.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta