19. veebruaril Tallinnas lõppenud Läänemere konventsiooni looduskaitse ja bioloogilise mitmekesisuse (HELCOM HABITAT) 12. kohtumisel andsid osapooled panuse maikuus Moskvas toimuvaks HELCOM kõrgetasemeliseks kohtumiseks.

2003. a Bremenis toimunud ministrite kohtumisel seati eesmärgiks luua aastaks 2010 ökoloogiliselt sidus merekaitsealade võrgustik. Selle eesmärgi täitmise hindamiseks on HELCOM tellinud analüüsi olemasoleva merekaitsealade võrgustiku kohta ning vastavasisuline raport oligi viimase HELCOM HABITAT-i kohtumise üheks põhiteemaks.

„Rõõmuga tõdesime, et Läänemere kaitsealade ja Natura 2000 võrgustiku alade ökoloogilise sidususe esialgne hinnangu kohaselt on praeguseks ligi 11% Läänemerest kaitsealadega kaetud,“ ütles Keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna spetsialist Liina Vaher. „Ühtlasi tähendab see seda, et on suudetud täita bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni eesmärk - kaitsta vähemalt 10% igast ökoloogilisest regioonist aastaks 2010,“ täpsustas ta. Hinnangu andmisel võeti arvesse nii Läänemere kaitsealasid kui ka Natura 2000 võrgustikku jäävaid merealasid.

Vaatamata eesmärgi saavutamisele juhiti raportis tähelepanu ka mõningatele kitsaskohtadele. „Jõudsime järeldusele, et olemasolev kaitsealade võrgustik ei ole alade kehvast seisundist ja inimtegevuse suurest survest tingituna piisav,“ märkis Vaher. „Vajadus on toimivate kaitsemeetmete kehtestamiseks ning kaitsealad on koondunud territoriaalvetesse, jättes tähelepanuta avamerealad.“

Kohtumisel täiendati ka 2010. a HELCOM-i ministrite kohtumise deklaratsiooni bioloogilist mitmekesisust puudutavat osa, käsitleti merealade ruumilise planeerimise ühtsete põhimõtete väljatöötamist, võõrliikide temaatikat ning ohustatud liikide nimekirjade töörühma edasisi tegevusplaane.

Kohtumisest võtsid osa Taani, Soome, Rootsi, Saksamaa, Läti, Leedu, Poola, Eesti ja Euroopa Komisjoni esindajad, vaatlejana osales ka ekspert Maailma Looduse Fondist (WWF).

Helsingi Komisjon ehk HELCOM korraldab rahvusvahelist koostööd Läänemere keskkonnakaitse konventsiooni alusel Läänemere merekeskkonna kaitseks. Konventsiooni eesmärk on kaitsta Läänemere piirkonna merekeskkonda kõikide reostusallikate eest. HELCOM HABITAT, mis on üks HELCOM-i töörühmadest, tegeleb looduskaitse ja bioloogilise mitmekesisuse säilitamise teemadega. Eesti ühines konventsiooniga 1992. aastal, konventsiooni täitmist korraldab Keskkonnaministeerium.

Läänemere kaitsealadeks on Eestis nimetatud 7 ala: Lahemaa, Pakri, Väinameri, Kura Kurk, Hiiu Madal, Vilsandi ja Pärnu laht. Väinameri on ühtlasi ka suurim Läänemere kaitsealade võrgustikku kuuluv merekaitseala. Kõik need alad kuuluvad ühtlasi ka Natura 2000 võrgustikku. Kokku on Eestis kaitse all 32 mereala (ligikaudu 712 000 ha), mis moodustavad ligikaudu 16 % Eesti vetest. Ettevalmistamisel on ka uue mereala, Gretagrundi, kaitse alla võtmine.