Tarbijakaitseamet kontrollis aprillis ja mais toiduainetes sisalduvaid asovärve 41 korral ning avastas üheksal korral rikkumisi. Nende alusel on alustatud menetlused, teatab Tarbijakaitseamet.

Asovärvid on looduses mitteesinevad sünteetilise päritoluga aromaatseid asorühmi sisaldavad värvained, mida kasutatakse muuhulgas ka toidutööstuses ning mis ülemäärasel tarbimisel võivad ülitundlikel inimestel tekitada tervisehäireid.

Lähtuvalt eelnevast peab Euroopa Ühenduse määruse nr 1333/2008 kohaselt olema esitatud lisateave koos toiduvärvi nimetuse või E numbriga „võib avaldada kahjulikku mõju laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele“ järgmiste toiduvärvide puhul.

· Päikeseloojangukollane (E110)

· Kinoliinkollane (E104)

· Asorubiin (karmoisiin) (E122)

· Võlupunane (E129)

· Tartrasiin (E102)

· Erkpunane 4R (E124)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1333/2008 artikkel 31 s kohaselt võib toite, mis ei vasta artikli 24 sätetele ning mis on lastud turule või märgistatud enne 20. juulit 2010, turustada nende minimaalse säilivusaja või realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäeva lõpuni.

Seega võib praegusel hetkel veel müügil olla tooteid, mida on lubatud müüa ilma lisateavet esitamata. Tarbijakaitseamet selliseid tooteid leidnud ei ole, kuid sellest tulenevalt tuleb selgitada iga juhtumi korral toote tootmiskuupäev või aeg, millal on toode Eesti turule lastud. 

Tarbijakaitseameti hinnangul võib kontrolli tulemusena väita, et kõik tuntumad ettevõtjad on karastusjookidest ja kommidest sünteetilised toiduvärvid välja viinud ning asendanud need looduslikega. Odavamates karamellkommides siiski kasutatakse ka sünteetilisi toiduvärve, kuid samas on lisateave nõuetekohaselt esitatud.

Tarbijakaitseamet jätkab asovärvide kontrollimist ning kuna toiduvärve kasutatakse palju ka kisselli- ja tarretisepulbrites ning kookide valmistamisel, siis tuleb teravamat tähelepanu pöörata just neile. Samuti on kavas testida ka mõningaid tooteid, mis märgistuse järgi sisaldavad looduslikke toiduvärve.

Loetelu ja lühikirjeldus rikkumistest:

- Lahtised kommid Candy King. Müügikohas Forum Cinemas Aktsiaseltsi kaupluses oli üleval teave „Ei sisalda sünteetilise värvaineid“, kuid ühe kommisordi koostises oli toiduvärv E-104 (kinoliinkollane). Kuigi lahtiste kommide müügikohas ei ole lisateabe esitamine nõutav, ei tohi see olla ka eksitav, mistõttu sünteetiliste värvainete puudumisest teavitav silt eemaldati ning tänaseks on nimetatud komm ka sortimendist kõrvaldatud. Tänaseks on puudus kõrvaldatud.

- Poola päritolu suhkruvatil Candy Floss (maaletooja Severi Kaubandus OÜ) oli toiduvärvidele esitatav lisateade olemas, kuid kirjule taustale prinditud tekst ei olnud kergesti märgatav ega loetav. Tänaseks on osaliselt puudus kõrvaldatud.

- Müügilt tuvastati (Brutar OÜ) pakendatud tort, milles on kasutatud toiduvärve E102 ja erkpunane (E124). Tortide lühikese realiseerimisaja tõttu on võimalik probleem lahendada märgukirjaga. Tänaseks on puudus kõrvaldatud.

-Jõhvikamaitselise tugevalt karboniseeritud karastusjook (maaletooja OÜ Beniit) sisaldas toiduvärve asorubiin (E 122) tatrasiin (E102), kuid nõuetekohane lisateave puudus. Joogi tootmiskuupäev pudelil on 16.08.20. Tänaseks on osaliselt puudus kõrvaldatud.

-Pumatikoogil (Astri Tootmine OÜ) oli teave: sisaldub värvaine E124, kuid puudus täiendav nõuetekohane hoiatus. Tänaseks on puudus kõrvaldatud.

- Maiasmoka kaubamärgiga marmelaadikommid (pakendaja Kommivabrik OÜ) sisaldavad toiduvärve E104 E110 ja E134. Ettevõtja sõnul on sünteetilised toiduvärvid kommides asendatud looduslike värvidega, mille kohta esitati ka toote sertifikaat. Informatsioon edastatud Harjumaa Veterinaarkeskusele hulgikauplejale ettekirjutuse tegemiseks.

- Leedu päritolu Kilingai kissellipulbrid (Servest Grupp OÜ) sisaldavad toiduvärve asorubiin (E122) ja erkpunane (E124). Maaletooja on vastanud, et on aasta algusest muutnud toote koostist. Vana märgistusega tooteid olevat laos umbes 2- 2,5 kuu jagu. Ka see juhtum edastatakse menetluseks Harjumaa Veterinaarkeskusele.