Selle aasta 4. mai tuleb kalendrites tähistada suure rohelise ristikesega. Selleks päevaks saab "Teeme ära" leheküljel registreerida talguid. Kuid midagi hullu ei juhtu, kui talgud on märgitud hilisemaks või varasemaks - kalendrisse pääsevad nad ikka.

  • Bioneeri uudised
  • 4. aprill 2024
  • Foto: Tänavustel talgutel on üheks fookuspunktiks õppeadade loomine, seepärast ootavad talgulisi kühvlid / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Täna algab Teeme Ära talgukevad, mis kulmineerub maikuu esimesel laupäeval, 4. mail ühise üle-eestilise Teeme Ära talgupäevaga. Tänavu pööratakse koostöös Päästeametiga tähelepanu kodukandi veekogude ohutusele, et aidata ennetada traagilisi veeõnnetusi. Rohelise kooli programmiga koos hoogustatakse elurikaste õppeaedade rajamist lasteaedadesse ja koolidesse. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ja Eesti kultuuririkkuse aasta raames on aga tähelepanu all talgukultuuri väärtustamine ning kultuurielamuste toomine igasse kogukonda ja talgupaika. Talguid saab kirja panna ja valida talguveebis www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Henrik Raave sõnul käivad talgukevade ettevalmistused kõikjal üle Eesti. „Tänavu võtame fookusesse koduümbruse veeohutuse, elurikkad õppeaiad ja kultuurielamused, sest need teemad on sel kirjul talgukevadel meie jaoks kõige tähtsamad,“ rääkis Raave. „Muidugi saab talgutöid teha iga kogukonna äranägemise järgi kõikvõimalikel teemadel nagu ikka, olgu selleks siis heakorra- või külatalgud, korteriühistu või looduskaitse talgud, prügikoristus või hoopis mõttetalgud.“

Päästeameti andmetel hukkus Eestis 2023. aastal veeõnnetustes 38 inimest, võrdlusena aasta varem oli see arv 30. Seejuures hukkus mullu veeõnnetustes traagiliselt neli last, samuti oli varasemast rohkem hukkunuid üle 61-aastaste inimeste hulgas. Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Janika Usin ütles, et veeõnnetuste kurb statistika kinnitab probleemi tõsidust. „Koduümbruse veekogude ja väikeste veesilmade ohutus vajab kiiresti laiemat tähelepanu ja sekkumist, sest iga kaotatud elu on hindamatu väärtusega ning traagiliste veeõnnetuste ennetamiseks saame igaüks midagi kohe ära teha,“ lausus Usin. Ta lisas, et üle-eestiline talgupäev annab selleks väga hea võimaluse, sest veeohutuse talgutöid on kogukonnaga koos toredam teha ja jõuab ka rohkem.

Erki Peetsalu pidamas kõnet Pirita päästekomandos / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Erki Peetsalu pidamas kõnet Pirita päästekomandos / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Päästeamet ja Teeme Ära talgupäeva meeskond kutsuvadki tänavu üles korrastama kodulähedasi veekogusid, muuhulgas puhastama kaldad risust ja vanadest lehtedest, paigaldama sillad ja purded, parandama katkised kaevud ja luugid, ehitama väiksematele veesilmadele piirded, asendama kastmisvee võtmise veekogust pumba või voolikuga jpm. Talgujuhid saavad soovi korral endale talguveebist alla laadida ka veeohtude kaardistamise abivahendi. Veeohutuse talgute hõlbustamiseks on Teeme Ära talgupäeva meeskond loonud võimaluse talgujuhtidele taotleda ka väikest tuge ehituspoe kinkekaardi näol. Rohkem teavet selle kohta leiab talguveebist www.teemeara.ee. Kevadel on Päästeametil algamas ka kogukondadele mõeldud projektikonkurss suuremate veeohutuse tööde teostamiseks. Projektikonkursi kohta saab peagi täpsemat infot Päästeameti kodulehelt www.rescue.ee.

Koostöös Eesti Maaülikooli Mahekeskuse ja Tartu loodusmaja koordineeritava Rohelise kooli programmiga ning Eestimaa Looduse Fondi kaasabil hoogustab Teeme Ära talgupäeva meeskond sel kevadel elurikaste õppeaedade rajamist koolidesse ja lasteaedadesse. Õppeaedades tegutsemine annab nii väikestele kui ka suurtele uusi teadmisi, edendab praktilisi oskusi ja lisab ohtralt vajalikke kogemusi elurikkuse märkamiseks ning toetamiseks meie ümber.

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ja Eesti kultuuririkkuse aasta üks üleskutseid on aga talgukultuuri väärtustamine ning kultuurielamuste toomine igasse kogukonda ja talgupaika. Kuna Tartu kannab koos Lõuna-Eestiga tänavu väärikat Euroopa kultuuripealinna tiitlit, soovime kaasa aidata keskkonnahoidliku kultuurikorralduse edendamisele ning kultuuripealinna sündmuste paikade korrastamisele talgute raames.

Sel kevadel kogunevad kümned tuhanded Eestimaa inimesed juba seitsmeteistkümnendat aastat Teeme Ära egiidi all, et kaasa aidata oma kodukandi elu edenemisele. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mis tänavu toimub täpselt samal kujul juba 15ndat korda. Seepärast otsustasime, et nimetame 2024. aasta sümboolselt ka talgukultuuri aastaks ja toome sel talgukevadel uuesti rambivalgusesse varem kogutud talgulood ja muud väärtused, mis aitavad talguid jätkuvalt rikastada. Kultuuriampsude soovitusi leiab talguveebist www.teemeara.ee.

Nii nagu eelmistel aastatel, saab nüüdki Teeme Ära talgupäeval igaüks talguid eest vedada ja teisi kaasa kutsuda, et aidata oma kodukandi elu edendada ning ühiselt ära teha kõige pakilisemad tööd.
 
Tänavu 4. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Tartu loodusmaja, Rohelise kooli programm, Kultuuriministeerium, Sihtasutus Tartu 2024 jt.

Henrik Raave maitsmas talgusuppi / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Henrik Raave maitsmas talgusuppi / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee