Tuulegeneraatorid on teema, mis Eestis viimasel ajal tihti käsitlemist leiab, nii pluss- ja miinuspoolelt kui ka meeldivuse ja ebameeldivuse aspektist. Hea on ju, et asja üle mõeldakse, kirjutab Elle-Mari Talivee Rohelises Väravas.

Kirge tekitavad tuuleturbiinid maailmas igal pool, kus neid on. Inglismaal hakanud elektrituulik silma koguni tulnukatele, nagu viitas sealne ajaleht. Kohalikud elanikud olevat olnud tunnistajaiks sellele, kuidas kaheksajala kehaehitusega tulnukas taevast tuulefarmi laskus ja pärast tema külaskäiku oli ühel tuulikul laba puudu ja teine katki. Hiljem leiti kaheksajalgse tulnuka õhulaeva tuledele selgitus lähedase ilutulestiku näol, aga mitte veel purunenud labale.

„Elektrituuleveskeid“ ei tohi elumajade ligidusse püstitada, sest ehkki neil on olemas ohutusmehhanism, mis tugeva tuulega generaatori välja lülitab või tiiviku pöörlemist aeglustab, juhtub vahel rikkeid – nagu ka kõigi teiste energiat tootvate mehhanismide puhul – ja tuulikuga juhtuv võib üsna kole välja näha.

Mõned näited on siin: http://www.treehugger.com/files/2008/02/video_catastrop.php

Maailma suurim meres asuv tuulepark on Inglismaal Lincolnshire´i rannikul. 54 turbiini toodavad piisavalt elektrit 130 000 majapidamisele. Ühendkuningriigist ongi saanud maailma suurim meretuulikutega maa, edestades isegi Taanit. Põhjamere tuultega Suurbritannia on ka Euroopa tuuliseim maa.

Saareriigi elanikud pööravad samuti tähelepanu sellele, et tuulegeneraatorid on häälekad ja ohustavad linde, isegi seda on mainitud, et need võivad häirida radarite tööd. Kõige vihasemad on Inglismaal olnud kalamehed, ent Taanis on näiteks leitud, et tuulikute tarvis loodud kunstkaljud meres võivad ka merekarpidele meeldida. Ikka-jälle mainitakse tuuleenergia tohutut potentsiaali, ent muretsetakse ka selle üle, kas need üldse inimestele meeldima hakkavad.

Vaata ka siia: http://www.guardian.co.uk/environment/2009/jan/08/wind-power

http://www.treehugger.com/files/2009/01/ufo-octopus-wind-turbine.php?daylife=1&dcitc=daylife-article