Tallinn Music Weekil (TMW) saab kuulda hulgaliselt artiste nii meilt kui ka mujalt maailmast. Viljandi Pärimusmuusika Festivali õhtul 30. märtsil kell 20 Vabal Laval astub üles akordioni-eksperimentaator Tuulikki Bartosik, kes kujundas koos SISU kottide firmaga spetsiaalselt TMW jaoks välja uue keskkonnahoidliku fännitoote. Bioneer uurib Tuulikki Bartosikilt, kuidas ta suhtub keskkonna säästmisesse ja kuidas tekkis fännitoote idee.

Tuulikki Bartosik on aastaid teinud oma elus teadlikke valikuid terve elukeskkonna säilimise nimel. Korduvkasutatavate kandekottide kasutamisest ise väiksemate riidest kottide õmblemise ja suviti ainult päikesepaneelidest saadava energia kasutamiseni.

”Lapsevanemana olen teinud teadlikuid valikuid juba laste sünnist alates, kasutades riidest mähkmeid ja vältinud lastele tänapäeva ühiskonnas nii tüüpilise ületoodetud asjade hankimise lõksu langemist. Juba aastaid ei tarbi ma liha ja viimasel ajal olen tugevalt vähendanud ka muu loomse toidu osa oma toidulaual,” selgitab muusik.

Tuulikki  meelest peaks juba selge olema, et me ei saa planeeti mõttetult oma egost lähtuvalt koormata, sest see ilus siniroheline kera ei kannata seda koormust lihtsalt välja.

”Mulle on oluline panustada keskkonnasõbralikku eluviisi säilimisse, teen seda nii oma laste kui kõigi teiste järeltulevate põlvkondade jaoks. Mulle on oluline säilitada ka oma pärimust, eriti Võrumaa vanavanematelt õpitud oskusi ja teadmisi, mis kõik on sündinud loodusega kooskõlas elades. Niimoodi soovin ka ise elada, käies modernse maailma arenguga kaasas, aga mitte panustades elukeskkonna hävimisse, vaid ikka säilimisse läbi teadlike valikute,” tõdes naine.

Maailmas palju ringirännanuna märkab Tuulikki selgelt, et Eesti on haruldane riik, kus on säilinud ning kasutusel esivanemate elutarkused, aga samas toimub ka kaasaegne areng. Need kaks momenti suudavad käsikäes eksisteerida ja üksteist täiendada. ”Me ei ole veel kaugenenud sellest esivanemate tarkusest ja ma loodan, et ei kaugenegi. Arvan, et see ongi üks eestlaste tugevusi. Kui suudame säilitada oma identiteedi, aga siiski olla modernse ajaga kaasaskäiv rahvas, siis jõuame kaugele. Kultuuri ei saa isoleerida, kultuur areneb koos ajaga. Arvan, et kui kultuur selle säilimise nimel isoleerida, toimub aeglane hääbumine.”

Tuulikki on viimastel aastatel lindistanud oma muusikat erinevates Võrumaa metsades ja saanud aru, et mets on tema jaoks parim stuudio: ”Võrumaal tunnen, et loomise vägi pressib ennast igal poolt läbi ja olen nagu üks loodusega. Looduse helid voogavad minust läbi ja saavad muusikaks. Ilma selle kontaktita ei suudaks ma ilmselt üldse muusikat teha. Mäletan seda tunnet juba varasest lapsepõlvest. Veetsin palju aega looduses ning see oli minu jaoks normaalne keskkond. Täiskasvanuna on elu viinud mind suurlinnadesse, aga ma ei suudaks seal kunagi pikalt vastu pidada ilma teadmiseta, et Võrumaa loodus koos oma paksude metsade ja sügavate järvedega ootab mind samamoodi puutumatult nagu aastaid tagasi. Samuti on mulle oluline Läänemere puhtus ja säilimine, mereteema kajastub ka mu loomingus. Meri ühendab ja toidab, tema eest peab hoolt kandma, mitte teda reostama. Loodus on minu jaoks põhjatu inspiratsiooniallikas.”

Et loodus säiliks ja annaks inspiratsiooni ka tulevikud on äärmiselt oluline saada koostööd tegema mitme valdkonna esindajad. Nii saab keskkonnahoid suurema kõlapinna ja heal juhul võib muutuda isegi populaarseks.

”Viimasel ajal olen teinud palju koostööd Music Estoniaga, olen osalenud erinevatel koolitustel ja programmides. Muuhulgas töötasin ühe programmi raames välja ka oma muusika kuulaja profiili ning täiesti loomulikult selgus, et minu kuulajad jagavad tihti minu enda väärtusi. See tähendab, et kui luua mingi uus fännitoode, siis see peaks kandma just neid väärtusi, et mina seda tahaksin fännidele pakkuda ja nemad selle ostmisest huvitatud oleksid,” selgitab muusik, miks valis fännitooteks keskkonnasõbraliku SISU koti.

”Rahvusvaheliselt tegutseva artistina on mulle alati oluline esindada Eestit nii läbi oma muusika kui ka esinemisriiete ja fännitoodete. Olen viimaste aastate jooksul käinud kaks korda Jaapanis kontserttuuridel ning seal sai mulle fännitoodete vajalikkus arusaadavamaks, sest nende järgi oli nõudlus. Minu fännidele ei meeldi niisama vidinad, vaid looga asjad. Nõudlus on muidugi maati erinev, aga sama reegel kehtib igal pool, looga asjad paeluvad.”

Tuulikki on ka Reval Folk MTÜ üks algatajatest ning loonud Eesti Laste Etno laagri, millest on välja arenenud Reval Etno laager. ”Eelmisel suvel kohtusin Reval Etno laagris SISU kottide idee algataja Kertu Birgit Antoniga, kes oli seal osalemas ning keskkonnateemad tulid juba laagri ajal päevakorda.” Üheskoos arutati plastnõude kasutamise ja laagris prügi sortimise teemadel. Laagri korraldajana oli Tuulikkile oluline võimalikult väikese keskkonnajalajälje tekitamine. Tänaseks on ka Reval Folgi üritused plastivabad.

”Kui kuulsin SISU kottidest, siis kõike eelnevat arvesse võttes oli koostöö nendega täiesti loomulikult sündinud mõte. Olen aastaid olnud kilekottide rohkuse vastane ja proovinud ilma hakkama saada: õmmelnud ise kotte, ostnud riidest kotte või jätnud üldse ostmata ja kasutamata ning proovinud ilma läbi saada. SISU kotid on väga teretulnud algatus tänapäeva prügirohkes maailmas ja mul on väga hea meel edumeelse väikefirmaga koostööd teha.”

Järgmine kord poodi minnes või kingitust pakkides, on võimalus kilekoti või mingi muu värvilise pakendi asemel kasutada käsitööna spetsiaalselt TMW 2019 jaoks valmistatud ja kujundatud ainulaadset SISU kotti. Ostes koti, toetad prügivaba maailma, noorte edumeelset algatust ning Eesti uue muusika arengut!

Tuulikki Bartosik: ”Loodus on minu jaoks põhjatu inspiratsiooniallikas.”

Tuulikki Bartosiki soovitused keskkonnahoidlikuks eluks

  • Lenda nii vähe kui võimalik. Selle asemel sõita rongi, bussi ja laevaga.
  • Kasutada päikeseenergiat.
  • Kasvata ise juurikaid ja köögivilju.
  • Osta nii vähe kui võimalik.
  • Taaskasutada kõike, mida on võimalik.
  • Sordi prügi ja tekita seda nii vähe kui võimalik.
  • Tee koostööd eestimaiste disaineritega kandes nende Eestis tehtud loomingut.
  • Väldi kiirmoekettidest riiete ostmist.
  • Söö kohalikku toitu.

Tule Tallinn Music Weekile!

Esmaspäevast algas Põhjamaade suurim uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW), mis kestab 25.–31. märtsini. Tänavu üheteistkümnendat korda aset leidev, Ida-, Lääne- ning Kesk-Euroopa loovkogukondade oluliseks kohtumispaigaks kujunenud TMW pühitseb erinevaid kunstivorme esitledes loovust, uudishimu, vabadust, mitmekesisust ja võrdseid võimalusi.

TMWl saab kuulda hulgaliselt artiste nii meilt kui ka mujalt maailmast. Viljandi Pärimusmuusika Festivali õhtul 30. märtsil kell 20 Vabal Laval astub üles akordioni-eksperimentaator Tuulikki Bartosik, kes kujundas koos SISU kottide firmaga spetsiaalselt TMW jaoks välja uue fännitoote.

”Paljud fännitooted on üksluised ja keskkonnale koormavad - loendamatud T-särgid, pastapliiatsid jne. Me oleme väga rõõmsad, et saame Tuulikkiga koostööd teha ja pakkuda fännitoodetena ainulaadseid praktilisi meeneid, mis aitavad ka keskkonnareostust vähendada,” kiidab Kertu Birgit Anton.

Tuulikki Bartosik Tallinn Music Weekil

  • 28.3 kell 14 Linnalaval Balti jaamas Humalakoda pubi ja restoran
  • 30.3 kell 13 Eesti Lastekirjanduse Keskuses koos Reval Etno lastega, TMW Kids
  • 30.3 kell 20 Viljandi Pärimusmuusika Festivali õhtu, Vaba Lava (kohal on ka Kertu SISU kottidest ja uued kotid)

Loe lisa!