Kas teadsid, et saad ka magades maailma paremaks muuta? Jah, lugesid õigesti: valides ööbimiskohaks Rohelise Võtme märgisega majutusasutuse, vähendad olulisel määral enda ökoloogilist jalajälge ning säästad nii ennast kui ka keskkonda. Mida see ühe vastutustundliku ettevõtte jaoks täpsemalt tähendab, saad teada Domus Dorpatensise näitel.

Oled ehk juba kuulnud, et Domus Dorpatensis on nüüdsest esimene majutusasutus Tartus, millel on ametlik ökomärgis Roheline Võti. Rahvusvaheline keskkonnamärgis Roheline Võti  sai alguse 1994. aastal Taanist ja tänaseks on märgisega liitunud 52 riiki üle maailma.

Esiplaanil ei ole kasum, vaid meie missioon toetada ühiskondlikku arengut

Domus Dorpatensis püüab oma tegevusega lahendada ühiskonna juurprobleeme. Selleks vajalikud teadmised ja motivatsiooni annab noortele DD Akadeemia programm. Kuna Domus Dorpatensisel on oma maja, rakendame seda sissetuleku saamiseks ning selle sissetuleku investeerime noorte arengusse. Esiplaanil ei ole kasum, vaid meie missioon toetada ühiskondlikku arengut. Sealhulgas toetame ka keskkonnakaitset ning vastutustundlikku ettevõtlust.

Idee Rohelise Võtme taotlemiseks tekkis, kui SEI (Säästva Eesti Instituut) Tallinn, kes annab Eestis nimetatud ökomärgist välja, Domuses koolituse korraldas ja muuhulgas ka Rohelisest Võtmest juttu tuli. Käitusime juba eelnevalt keskkonnateadlikult ja seetõttu ei pidanud oma süsteemi kardinaalselt muutma.

Samas nõuab Rohelise Võtme rakendamine teatud investeeringuid (nt ökotooted, veesäästusüsteemid), mis võib omakorda olla põhjuseks, miks mõned ettevõtted ei pea selle taotlemist otstarbekaks. Pikemas perspektiivis tasuvad need investeeringud aga nii majanduslikus kui ka jätkusuutlikkuse mõttes ära. Oleme Tartus esimesed külaliskorterid, kes on saanud ökomärgise.

Rohelise Võtme saamiseks tuleb täita teatud kriteeriume. Osad neist on kohustuslikud, osad soovitatavad. Kriteeriumid on erinevates valdkondades: toitlustus, ettevõtte juhtimine, puhastamine ja pesemine, bürootarbed, vesi, külaliste informeeritus/teadlikkus, energiakasutus, sotsiaalne vastutus, keskkonnapoliitika ja tegevuskava väljatöötamine. Kord aastas kontrollitakse, kas ettevõte täidab kriteeriume ning kas tal on võimalik keskkonnahoidu uute tegevustega panustada.

Peamised kriteeriumid, mille kaudu meie teistest (majutusasutustest) eristume, on:

  • kasutame keskkonna- ja tervisesõbralikke puhastusaineid;
  • pakume öko- ja/või õiglase kaubanduse ja/või kohalikke tooteid (nt kohv, tee, küpsised);
  • pakume kraani-, mitte pudelivett;
  • terves majas on kraanidel ja duššidel veesäästuotsikud;
  • sorteerime prügi, viime katkised esemed taaskasutusse;
  • palume ka oma külalistel vett ja soojusenergiat säästa.

Ökomärgisest saadav kasu seisneb selles, et paistame seeläbi rohkem silma ja loodame olla atraktiivsed keskkonnahoidu väärtustavate inimeste seas. Üritame jõuda uue kliendisihtgrupini, kes hoolib keskkonnast. Säästev areng on oluline ja aina olulisemaks läheb. Meil on vaid üks Maa ja seda tuleb hoida.

Soovitame külalistel linnas liikumiseks kasutada elektritaksot ja rendijalgrattaid

Selleks, et klientide keskkonnateadlikkust tõsta, pakume külastajatele Rohelise Võtme kohta infovoldikuid. Samuti leiab igast toast vastava infolehe. Soovitame külalistel linnas liikumiseks kasutada elektritaksot ja rendijalgrattaid. Kasutame ka tagasisideankeete, mille abil saame teavet klientide rahulolu kohta ning ettepanekuid, mida saaks veel paremini teha.

Üks Rohelise Võtme eeldustest on see, et iga aastaga läheb ettevõte aina „rohelisemaks“. See tähendab, et ettevõte on pidevas arengus ning täidab aina rohkem kriteeriume, ka selliseid, mis on ainult soovitatavad. Nii üritame meiegi oma ökoloogilist jalajälge tulevikus veel väiksemaks muuta ning soovitame seda teistelegi.

Uurisime Domuse juhatuse käest, mida nemad oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks teevad:

Vilve: Vahetasin vana auto uue vastu, mis tekitab oluliselt vähem heitgaase. Kõik biolagunevad jäätmed viin maale kompostimiseks. Püüan olla säästev tarbija: ei osta asju odava hinna vms pärast. Pigem püüan olemasolevaid asju pikemalt kasutuses hoida. Nt kasutan alati ära ka paberi teise poole. Samuti kasutan veekraanidel säästuotsikuid ning ostan nii palju, kui võimalik, eestimaiseid mahetooteid. Püüan muuta ka minu ellu kuuluvate ja sattuvate inimeste mõtlemist samas suunas.

Uta: Kodus sorteerin prügi ning üritan osta võimalikult vähe pakendatud kaupu. Poodi minnes võtan oma koti kaasa. Kasutan alati ära ka toidukordade ülejäägid – üritan mitte raisata. Linnas liikumiseks kasutan võimalikult palju ühistransporti või liigun jalgsi/ jalgrattaga.

Martin: Sorteerin samuti prügi. Käin jalgsi või kasutan ühistransporti. Tarbin minimaalselt: nii riideid, mida hangin vajadusel Uuskasutuskeskusest, kui ka muid tarbekaupu. Prindin säästlikult (nt mõlemale poolele või taaskasutan lehti hiljem mõnel muul eesmärgil). Korduvkasutan ka kingikotte. Samuti ei viska ma asju kergemeelselt ära vaid üritan neid parandada.

Margot: Ka mina sorteerin prügi ja liigun linnas jalgsi või jalgrattaga. Taaskasutan kile- ja kingikotte ning võtan poodi minnes oma koti kaasa. Prindin säästlikult ja planeerin toiduostmist, et midagi raisku ei läheks. Samuti üritan osta kvaliteetseid riideid ja muid tooteid, mis kestaksid kaua (väga tihti on nende leidmiseks parimad teise ringi poed).

Ideid kokkuhoidlikumaks tarbimiseks leiad siit.

PS: Artikli avaldamise ajaks on Rohelise Võtme märgisega tunnustatud ka hostel Loomingut. Soovime õnne!