Homme on naistepäev. Kuigi 1990. aastate alguses, kui päev kadus riiklike pühade nimekirjast, suhtuti naistepäeva tähistamisse eelarvamuste ja irooniaga, on traditsioon tänasel päeval taas au sisse tõusmas. Bioneer pakub välja mõned vahvad ideed, kuidas naistepäeva keskkonnahoidlikumalt tähistada.

  • Tehke ise õnnitluskaart. Selle asemel, et osta poest igav trükitud pildiga postkaart, tee see parem käepärastest materjalidest ise. Ise tehtud kaart näitab, et saatja on südamega teema juures olnud. Kaarti on vahva ka koos lastega meisterdada.

  • Kui te kohtute õnnitletavaga nagunii, siis olge julge ja andke kaart ise üle. Nii näitate välja, et mõtlete õnnitlust tõsiselt ja säästate postiljoni jalavaevast.

  • Kui tahate meeles pidada oma tutvusringkonna paljusid naisi, siis võite saata ka ka e-kaardi. Nii säästate paberikulu ja transpordikilomeetreid. Veel parem on naistepäeva puhul vahetult helistada või külla minna.

  • Kui tahate kinkida lilli, siis lõikelillede asemel oleks vahelduseks tore kinkida mõni ilus potilill. Poelilledel on reeglina suur ökoloogiline jalajälg. Potililli kinkides muudate lille kiiresti riknevast kaubast kestvuskaubaks. Lillede puhul tasub meenutada, et neid tuuakse sageli välismaalt, neid on reeglina väetatud ja väga arvestatav kogus lilli rikneb juba enne tarbijani jõudmist.

  • Kui tahate meeles pidada kontori kõiki naisi korraga, siis viige kontorisse mõni kena potilill. Nii näevad teie töökaaslased oma kinki veel kaua ja teie ise saate töötada rohelisemas töökohas.

  • Naistele meeldivad kokkavad mehed. Pole vahet, kas teete ise süüa kallima tarbeks või viite enda tehtud kooki kontori töökaaslastele, maitsev toit on alati hea üllatus. Bioneer soovitab valmistada naistepäeval üllatuseine mahetoiduainetest. Nii säästate tervist ja keskkonda.

  • Rõõmustage naisi kodutööde tegemisega. Äkki on teie naine remonditud kapiukse  või koristatud kodu üle palju rõõmsam kui lillekimpu saades.
  • Kui tahate homme soovida naistele Facebookis õnne, olge leidlikud. Lühike fraas „head naistepäeva“ mõjub igavalt ja see korratakse kindlasti samal kujul üle veel paljude teiste õnnitlejate poolt. Kui tahate tegelikult ka õnnitleda, siis mõelge midagi originaalsemat välja.

  • Ärge muutke naistepäeva tarbimispühaks, nagu seda juba on jõulud ja valentininipäev. Pole mõtet kinkida kasutuid nipsasjakesi. Olge parem ise sõbrana või hea töökaaslasena olemas.

  • Naeratage ja olge mõistev kaaslaste suhtes! Naeratus ei maksa midagi! Naeratus ei saasta keskkonda, ei kuluta loodusressursse, ei muutu prügiks.

KASULIK TEADA!

Rahvusvahelist naistepäeva tähistatakse iga aasta 8. märtsil. Naistepäev on ÜRO tähtpäevade nimistus ja ta on tuntud mitmel pool maailmas. Sel päeval korraldatakse vägivallavastaseid aktsioone, rahvusvahelisi foorumeid, kriisikeskuste abistamist. See on päev, kui räägitakse naiste muredest ja probleemidest.

Rahvusvahelise naistepäeva tähistamise algust on seostatud USA 1848. aasta reformidega, kui naised said mitmeid õigusi ja vabadusi. Veel on tähtpäeva seostatud 1908. aastaga, kui New Yorgi tekstiilivabriku streikijad nõudsid endale paremaid töötingimusi. Täiesti juhuslikult puhkenud tulekahjus hukkus tookord 129 naist.

1909. aastal tegi Rosa Luxemburg ettepaneku selle juhtumi meenutamiseks tähistada 8. märtsi rahvusvahelise naiste solidaarsuse päevana. Rahvusvahelise Naistesekretariaadi esinaine Clara Zetkin soovitas tähistada naistepäeva 1910. aastal Kopenhaagenis II rahvusvahelisel naissotsialistide konverentsil.

Naistepäev integreeriti uue ja neutraalse pühana kohe Nõukogude Liidus tähistatavate pühade hulka. Peagi algas selle äge politiseerimine. 1930. aastatel hakati päeva ajakirjanduse toetusel laialt tähistama, 1936. aastast algas emarolli väärtustamine ja emakangelaste kujundamine, emadusest ja emadest kirjutamine ja konkreetsete isikute esiletõstmine. Venemaal kujunes kiiresti välja emakultus. Aga ega ainult seal: Teise maailmasõja eel ja ajal oli emadus hinnatud muudeski riikides ja samasugune propaganda käivitatud näiteks Saksamaal.

Eestis kandus naistepäevale üle 20. sajandi alguses riiklikult, kuid ka pereringis tähistatud emadepäev, nii et lapsed valmistasid emadele ja vanaemadele kingitusi. 1960.-1980. aastatel saadeti naistepäeval massiliselt tervitus- ja õnnitluskaarte, mida oli pühade eel laialt müügil. Eestis oli naistepäev viimati riigipüha 1990. aastal.

Allikas: Vikipeedia