Umbes kuu aega tagasi avaldasime loo õpilasfirmast Prühted, mis valmistab prügiks peetud esemeist ehteid. Täna oleme jõudnud sinnamaani, et õpilasfirma Prühted vastas meie küsimustele. Loost selgub, mis saatus ootab õpilasfirmat ees ja kuidas firmal läheb.

Kas prügi on olemas? Mina olen isiklikul arvamusel, et prügi ei ole olemas, on vaid materjalid, mida me kas ei oska või ei viitsi taaskasutada?

Meie arusaam on selline, et prügi on olemas ja see on olemas nii kaua kuni me pole leidnud võimalusi kõike, mis meie elamise tagajärjel alles jääb, ümber töödelda.

Me loodame, et aja möödudes suudame lõpuks jõuda nii kaugele, et saaksime öelda, et suudame suurema osa jääkidest ümber töödelda, sest meie planeedi ja inimkonna jaoks on elutähtis, et me kiiresti selles suunas liiguks.

Muidugi võib prügi definitsiooni üle vaielda ja näiteks õpilasfirma alustamise ajast praeguseni on meie arusaam sellest palju muutunud. Kui kunagi defineerisime prügina kõike, mis prügikasti oma tee leidis, siis praeguseks on need meie jaoks pigem asjad, millele pole veel leitud jätkusuutlikku ja tasuvat ümbertöötlemise meetodit.

Prügikastides leidub ju muidugi palju materjale, mida uueks otstarbeks kasutada saab. See, kas seda ka teha viitsitakse, on iseasi.


Kas teil on kirjeldada mõni edulugu, mis oleks huvitav ja õpetlik? Millistest allikatest leiate inspiratsiooni?

Meid on väga tugevalt just taaskasutusega seoses inspireerinud meie mentor Liisa Aavik, kes sellega väga aktiivselt tegeleb. Temalt saame alati head nõu, abi ja motivatsiooni. Just disaini ja taaskasutuse kokkuviimise osas on meie eeskujudeks kindlasti Tanel Veenre ning Reet Aus.

Tänapäeval toimuvad edukad ettevõtmised kõikjal meie ümber ning võib märgata, et aina rohkematele läheb keskkond korda. Näiteks liigutakse pakendivaba ostlemise suunas ja pidevalt otsitakse erinevaid lahendusi jääkide vähendamiseks. Hoiame lihtsalt silmad - kõrvad lahti ning veidi teeme ka ise uurimistööd. Nii avastame päev päeva järel uusi tegijaid ja tegusid, mis ka meile indu juurde annavad.

Meil enda tegevusega seoses kindlat edulugu välja tuua ei ole, sest praeguses olukorras on meil raske kõiki oma ideid täide viia. Töötame aga usinalt oma #recyclereede kampaania kallal ja oleme ka tuleviku tarbeks mitmeid tegevusi planeerinud, millest loodetavasti varsti kuulda saab.


Kas on plaanis tulevikus peale ehete valmistada mingeid muid esemeid, mida annaks argielus kasutada?

Meil on juba praegu ehete valmistamisega käed - jalad tööd täis, nii et ilmselt õpilasfirma raames mitte. Küll aga oleme sellest kogemusest palju õppinud ja uut avastanud. Seega tulevikus me sellele ära küll ei ütleks. Võib-olla lihtsalt kodus erinevaid ideid rakendades või kohe päris ettevõttena - eks tulevik näitab.


Tulevikuplaanid? EKA disain, või välismaa? Kas jätkate firmaga ka peale kooli lõpetamist?

Praeguste plaanide järgi me firmaga peale seda aastat jätkata ei kavatse, sest kõik ehted valmivad käsitööna ning ka turunduse ja muude aspektide peale kulub palju aega, mida kahjuks kooli kõrvalt on keeruline leida. Küll aga saime siit kätte väikese pilguheite firma juhtimisse ja tegevusse, mis annab meile tulevikus kindlasti hea stardiplatvormi, kui peaksime alustama enda firmaga.

Disaini õppima minna meist keegi mõelnud pole. Kuigi ehete valmistamine sütitas nii mõneski meist suurema huvi käsitöö ja disaini vastu, siis tulevikus kavatseme sellega tegeleda pigem hobikorras ja võtta osa huvipakkuvatest kursustest.

Kuidas me saaksime teie tegevusele kaasa aidata, ma mõtlen tavainimest? Millised materjalid sobivad teile? On teil ka huvi millegi spetsiifilise vastu?

Materjale, millest praegu ehteid müüme, on meil piisavalt. Kuid kui kellelgi leidub kodus mõnd huvitavat materjali või disainiideed, siis meie postkast on alati pakkumistele avatud. Samuti võtame vastu erisoove juba praeguste materjalidega seoses.

Kuna aga meie tegevuse eesmärk pole ainult ehte valmistamine ja müümine, vaid ka taaskasutuse ja selle erinevate aspektide populariseerimine, siis inimesed saavad meid aidata jagades meie tegevust ning üritades kriitilisemalt oma otsuste ja eluviisi üle järele mõelda.

Tegelikult on juba vähestest muudatustest (näiteks poenimekirja tegemine, oma poekoti kaasaskandmine, katkiste riiete parandamine uute ostmise asemel ning pakendivaba ostlemisega tutvumine) palju abi. Tänapäeval leidub ka mitmeid erinevaid Facebooki gruppe, näiteks Prügi aardeks taaskasutus, mis annab inimeste jääkidele uue elu. Kõik saavad oma võimaluste piires oma panuse anda.

Samuti on meil praegu käimas kampaania #recyclereede, mille raames jagame informatsiooni kohtadest, kuhu on võimalik kodus üleliigseteks muutunud asju viia. Kui kellelgi on meie tuleviku postituste jaoks uusi ideid, siis võib meile julgelt teada anda ning oleme alati väga tänulikud iga soovituse eest.

Õpilasfirmaga Prühted saab kontakti võtta läbi e-posti ofpryhted@gmail.com või nende kodulehel Facebookis.