Kuigi veganperesid ja veganlapsi on üha rohkem, ei osata enamikes Eestimaa koolides ja lasteaedades sellega veel arvestada ning vegantoitu ei pakuta, mis tähendab, et veganitest lastel tuleb toit ise kooli kaasa võtta või tühja kõhtu kannatada. Eesti Vegan Selts kutsub koole ja lasteaedu uuel kooliaastal arvestama veganitest lastega ja tagama ka neile võimaluse saada täisväärtuslikku ja mitmekülgset toitu.

Selleks tuleb teha küsitlus, et välja selgitada, kui palju on lasteaias/koolis lapsi, kes vegantoitu soovivad. Samuti tasub lastevanematel või suurematel lastel ise märku anda soovist vegantoitu saada. Eesti Vegan Seltsi pakub lasteaedadele ja toitlustajatele abi ja koostööd menüüde koostamisel ja sisseviimisel. Meie kodulehelt leiab ka 10 päeva vegantoidu näidismenüüd lasteaedadele. Samuti pakume võimalust kutsuda toitumisnõustaja kooli loengut andma.

Lisaks toidulauale võiks veganitega arvestada ka mujal. Näiteks peaks veganlapsel kokandustunnis olema võimalus teha loomsete toodete asemel toitu taimsetest toodetest ning bioloogia tunnis kala lahkamise asemel sooritada mõnda muud ülesannet. Samuti kutsume õpetajaid üles kriitiliselt üle vaatama õpikutes olevat iganenud ja isegi valeinfot veganluse ja taimetoitluse kohta, et mitte levitada sellega seotud müüte ja eelarvamusi. Hirmutamise ja valeinfo jagamise asemel võiks pigem jagada vajalikku infot selle kohta, millele veganid peaksid toitumises tähelepanu pöörama.

“Kahjuks jõuavad igal kooliaastal meieni lood õpetajatest, kes veganitest lapsi kiusavad ning tunnis avalikult veganluse vastu mõnitavalt sõna võtavad. On arusaadav, et õpetajal võib olla erinev maailmavaade ning ta ei pruugi isiklikult veganlust toetada, aga see ei õigusta veganlapse kiusamist ja tema valikute mahategemist,” rõhutab Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Ireene Viktor. Ta lisab: “Kool võiks siiski pakkuda igale lapsele erinevustega arvestavat ja toetavat keskkonda.”


Meelespea:

Veganid ei söö ühtegi loomset toodet: liha (sh loomseid viinereid, kotlette, želatiini, searasva); kala ja muid mereande; piima (sh võid, hapukoort, juustu, jogurtit, kohupiima, piimavalku, vadakut); muna (sh munaga tehtud majoneesi, munapulbrit), mett.

Veganid söövad: köögivilju, juurvilju (sh kartul), puuvilju, marju ja seeni; teraviljatooteid (leib, sai, puder (ilma loomse piimata), makaronid, riis, tatar); kaunvilju, sojatooteid ja valgurikkaid lihale sarnaseid tooteid (herned, erinevad oad, läätsed, tofu, hakksoja, sojaviilud, taimsed kotletid, taimsed vorstid); pähkleid, seemneid ja taimeõlisid; piimatoodete asendajaid (taimne piim, taimne hapukoor, taimne köögikoor, taimne juust, taimne jogurt, taimne jäätis, taimne margariin).

Mida koolis veganitele süüa pakkuda? Kõige lihtsam on kohandada menüüs olevad loomsed toidud veganitele sobivaks, pakkudes selle asemel taimseid valikuid. Seejuures ei tohiks unustada ka taimseid valguallikaid. Näiteks, kui menüüs on hakklihakaste, saab hakkliha asemel kasutada sojahakist või punaseid läätseid; supis vahetada liha ubade vastu; loomse kotleti asemel valmistada taimsed kotletid; kanaliha asemel lisada toitu hoopis kikerherneid või tofut; piimatoodete asemel kasutada taimseid alternatiive jne.

Kui mingil põhjusel ei ole lasteaias või koolis võimalik vegantoitu tagada, peab lapsel jääma võimalus toit endal kaasa võtta.

Lisainfot leiab lehelt vegan.ee.