ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus laupäeval valitsusi üles kuulutama välja "kliima eriolukorra" ning täitma  lubadused heitgaaside vähendamise osas.

  • Kliima
  • 13. detsember 2020
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Rääkides virtuaalsel kliima tippkohtumisel, millega tähistatakse viie aasta möödumist Pariisi kliimaleppe sõlmimisest, hoiatas Guterres, et riikide lubadused "on kaugel piisavast", et õhutemperatuuri tõus ei oleks rohkem kui 1,5 kraadi.

"Kui me kurssi ei muuda, oleme teel katastroofilise temperatuuri tõusu suunas, enam kui 3,0 kraadi sel sajandil," lausus ta.
"Seepärast kutsun täna maailma liidreid üles kuulutama välja kliima eriolukord, kuni riigid on saavutanud süsinikneutraalsuse," lisas ta.

Virtuaalsel tippkohtumisel osalevad nii ÜK peaminister Boris Johnson, Hiina president Xi Jinping kui ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Eeldatavasti teatavad enam kui 75 riigi riigipead uutest kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärkidest või annavad teada kavatsustest aidata kõige haavatavamaid riike toimetulekul järjest sagenenud kliimakatastroofidega.

Pariisi kliimaleppega lubasid riigid vähendada kliimasoojenemist "kindlasti alla" kahe kraadi, vähendades oluliselt kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist.

Kuid edusammud peatusid hoolimata üldsuse kasvavast pahameelest maakera üleüldise seisu osas ning mitmetest teadusuuringutest, mis hoiatavad tegevusetuse ohtude eest.

ÜRO sõnul on igal aastal vaja selleks, et hoida temperatuuri tõusu 1,5 kraadi piires, vähendada kasvuhoonegaaside heitmeid 7,6 protsenti aastas.

Sel aastal langes kasvuhoonegaaside õhkupaiskamine pandeemia-aegsete liikumispiirangute tõttu rekordilised seitse protsenti, teatas ÜRO sel nädalal.

Kuid Guterrese arvates lasevad valitsused käest võimaluse taastada majandus keskkonnasõbralikul moel.

Ta ütles, et G20 riigid, kes vastutavad lõviosa kasvuhoonegaaside eest, kulutavad fossiilkütustega seotud päästepakettidele 50 protsenti rohkem kui madala süsinikutootlusega energiale.

"See on vastuvõetamatu. Me ei saa lasta neil ressurssidel hoida poliitikat, mis koormab tulevased põlvkonnad suure võlakoormuse ning rikutud planeediga," lausus ta videosilla vahendusel.

Guterres kutsus riike, kes andsid juba teada eesmärkidest kasvuhoonegaase vähendada, oma lubadused ellu viia ning kiirendada heitgaaside vähendamist teaduslike avastuste vääriliselt.

"Iga riik, linn, finantsinstitutsioon ja ettevõte peavad tegema plaani, millega viia aastaks 2050 kasvuhoonegaaside õhkupaiskamine nulli, ning hakkama seda kohe ellu viima, kaasa arvatud lühiajaliste eesmärkide nimetamine," lisas ta.