„Igakuised väljaminekud on ebaproportsionaalselt suured võrreldes sissetulekuga“ - kui tüütult palju kordi oleme sellist kurtmist kuulnud, kas pole? Nõuandeid, kus soovitatakse vett vähem tarbida ja mittevajalik valgustus välja lülitada, on meedias rohkem kui küll. Saame me veel midagi teha, millest siiani räägitud pole? Üks võimalus energia kokkuhoiuks (loe: väljaminekute vähendamiseks) on sooja pesuvee energia uuesti ärakasutamine. Vee soojendamine nõuab palju energiat, aga vesi, mida duši all olles kasutame, voolab mõne hetke pärast kanalisatsiooni.

Seda ideed, et tarbitud vee soojust veelkord ära kasutada, on kortermajade renoveerimisel juba ka praktikas proovitud. Kas aga ühes korteris on võimalik midagi ära, kui korteriühistu ei taha „vedu võtta“? Või kas omas majas saaks midagi teisiti teha? Saab küll!

 Kasutatud vee soojust saab nimelt kasutada külma vee eelsoojendamiseks SOOJUSVAHETIS.

Nüüdseks on mitmed firmad hakanud tootma seadmeid, mida mõistliku investeeringu ja lihtsate torumeheoskustega on võimalik kasutusele võtta. Ehituspoodi selliseid seadmeid siiski otsima minna ei tasu, neid lihtsalt sealses tootevalikus ei ole. Neid oste saab teha internetis.

Seadmete hinnad ei ole odavad, nende tasuvusaeg on pikk, kuid teadmine, et oled käitunud vastutustundlikult oma „rohelist jalajälge“ vähendades, ei ole rahasse ümberarvutatav. Ka Eestis leidub isetegijaid ja nokitsejaid, kes on ideed rakendanud oma majapidamises.

Leid nr. 1

Rootsi väikeettevõtja valmistab lihtsa konstruktsiooniga seadet, mida reklaamitakse lausega: „Iga kolmas duši all käimine tasuta!“.

Selline seade maksab ca 300 eurot ja nagu samalt kodulehelt pärit joonisel näha, ei jookse kasutatud vesi otse äravooluauku, vaid läbib seadme, kus segistisse suunduv külm vesi eelsoojendatakse kanalisatsiooni poole teel oleva sooja arvel. Koduleht www.showerreheat.se/  on küll vaid rootsi keeles, kuid lihtsad fotod ja joonised räägivad enese eest. Tellimiseks pead lihtsalt Börjega kontakti võtma, tema e-aadressi leiad siit

Leid nr. 2

Eesti entusiast Kalle Riepulk on välja töötanud mitmeid lahendusi kortermajadele, kuid on valmis kaasa mõtlema ja ka väiksema korteri jaoks sobiva lahenduse leidmiseks. Tugev annus tervet talupojamõistust ning julgus teha peedist pesumasinat teevad võimatu võimalikuks. Millised on tema lahendused, saab lugeda Roheline Mõte OÜ kodulehel.

Leid nr. 3

Portugalis valmistatud Zypho, mida saab paigaldada duši või vanni alla. Huvilised saavad vaadata soojusvahetuse põhimõtet ettevõtte videos

Siiani pole küll teada, et keegi sellise oleks paigaldanud – tegemist on uue tootega turul. Mudeleid on erinevaid ja hinnad algavad 290 eurost. Kel huvi, võib kontakteeruda Sense OÜ-ga.  Ja-jah, see on seesama firma, mida mitut puhku on hea sõnaga meeles peetud neis artiklites, mis räägivad Kuldar Leisi passiivmajast Põlvas.

Leid nr. 4

Veel üks rootslaste soojusvahetusseade portaalist SparaVarmVatten.se/(eesti keelde tõlgituna: HoiaKokkuSoojaVett).

Ise pole katsetanud, kuid tundub usaldusväärne oma lihtsuses. Kuid ühel lihtsal põhjustel ei pruugi olla hea lahendus - pole kindel, et sellist alust on lihtne puhas hoida.  Alus on näha ka artikli juures oleval fotol. Efektiivsust lubatakse kodulehe andmeil kõrget - kuni 67% soojast tagastatakse.

Segistisse sisenev vesi on soojenenud duši alusel sooja vee arvel, mis dušist väljub ja on teel äravooluauku. Selline alus maksab sõltuvalt mudelist 300 – 600 eurot.

Kokkuvõtteks võib vaid nentida, et soojusvaheti põhimõte iseenesest on loogiline ja jääb vaid üle imestada, et midagi sellist pole Eesti innovatsiooni- ja ajujahtidel näinud. Või on need ehk seal olnud, kuid pole silma (kõrva) jäänud.

Kel kodu värskelt remonditud, sel pole tasuv tehtut lammutama hakata. Kel aga suurem remont nagunii plaanis, võiks kindlasti sel teemal edasi mõelda.

(Artikli kirjutaja pole seotud ühegi eelnimetatud ettevõttega, vaid otsis infot seoses oma kodu remondiga)