See on enam kui kümneaastase traditsiooniga järjest rohkem avalikku kandepinda võitev solidaarsusaktsioon, mille eesmärgiks on väljendada tuge Hiina Rahvavabariigi poolt okupeeritud ja rõhutud Tiibeti rahvale ning tuletada meelde kõigi rahvaste võõrandamatut õigust enesemääramisele.

10. märts 1959 märgib tiibetlaste meeleheitliku ülestõusu kõrgpunkti maa annekteerinud võõrvallutajate vastu. Nii nagu toona uputas Hiina Rahvavabariik Tiibeti iseolemise verre ja varemetesse, nõnda suruti halastamatu jõhkrusega maha ka eelmisel kevadel toimunud tiibetlaste meeleavaldused. Ka tänasel päeval patrullib Tiibeti teedel ja tänavatel sõjaväeline politsei, jätkuvad massilised vahistamised ning välismaalaste tee Tiibeti aladele on suletud. Tiibet, vanade kultuuritraditsioonide ja unikaalse looduskeskkonna varjupaik on hävimas. Diplomaatia on jäänud mannetuks, samas kui tulusate majandussuhete võimalus varjutab nii inimõigused kui ausa õiglustunde.

Seepärast kutsume Eesti omavalitsusi koos oma Euroopa ametivendadega näitama, et Tiibetit ei ole unustatud – et ülekohtuga ei lepita. Kuigi Eestil on praegu rasked ajad, ärgem jätkem toeta neid, kelle olukord on veelgi jubedam. Heiskame meiegi 10. märtsil vallamajadele ja linnavalitsustele okupeeritud Himaalaja riigi lipud ja anname au meie väikese maaga nii sarnase saatusega Tiibetile.

Eesti lipu seadus lubab Eesti lipu ning maakonna, linna või valla lipu kõrval heisata ka teise riigi või organisatsiooni lipu, kirjeldades selle protseduurilised tingimused (§ 10). Kui omavalitsuse hoonel või selle juures puudub sobilik lipuvarda koht või lipumast, siis on mõeldav ka Tiibeti lipu riputamine lihtsalt hoone aknale.

Teisipäeval heisatakse Tiibeti lipp kindlasti Ahja, Vastse-Kuuste, Põlva, Risti, Hanila, Lihula ja Martna valdades ning Põlva linnas. Aktsiooni üheks eesmärgiks Eestis on sel aastal kaasata solidaarsuskampaaniasse vähemalt kümme omavalitsust.

Rahvusvahelises Tiibeti toetusaktsioonis osalemiseks ja Tiibeti lipu laenamiseks palume ühendust võtta kampaania koordinaatoritega Põhja-Eestis (tel. +3725278089 Silver Meikar) või Lõuna-Eestis (tel. +3725524138 Roy Strider), või e-posti teel: tiibeti.vabadus@gmail.com.


Infolingid kampaania kohta Euroopas:

Austrias http://www.tibet.at/beitragen/Flaggenaktion2009.html

Saksamaal http://www.tibet-initiative.de/de/aktionen/kampagnen/tid_flaggenaktion/

Tšehhis http://praguemonitor.com/2009/02/23/czech-towns-join-flag-tibet


Roy Strider - Kodanikeliikumine Tiibet Vabaks!

Aleksei Lotman - Riigikogu Tiibeti toetusgrupp

Silver Meikar - Riigikogu Tiibeti toetusgrupp

Loore-Emilie Raav - Kodanikeliikumine Tiibet Vabaks!

Mart Nutt - Riigikogu Tiibeti toetusgrupp

Indrek Haas - MTÜ Independent Active

Toomas Trapido - Riigikogu Tiibeti toetusgrupp