Emadepäev on traditsiooniline püha, millal peetakse meeles kõiki emasid. Bioneer pakub välja mõned vahvad ideed, kuidas emadepäeva tähistada.

1.    Tee ise emale kaart. Selle asemel, et osta poest igav trükitud pildiga postkaart, tee see parem käepärastest materjalidest ise. Ise tehtud kaart näitab, et saatja on südamega teema juures olnud. Kaarti on vahva kogu perega meisterdada. Kui ema elab kaugel, siis kirjutage kaarti juurde ka kiri. Ise tehtud kaunis kaart ja kiri emale, on väärt ka postiga saatmist.

2.    Kui teie ema on arvutiga sinasõber, siis võite talle saata ka e-kaardi. Nii säästate paberikulu ja transpordikilomeetreid. Veel parem on emale vahetult helistada või külla minna.

3.    Kingi emale lilli. Lõikelillede asemel oleks vahelduseks tore kinkida mõni ilus potilill.

4.     Kui teie ema on andunud kokk või aiandussõber, siis kinkige talle hoopis ürte täis lillekast või tomatitaim lillepotis. Aknalaua- ja rõdupõllundus on muutumas järjest populaarsemaks. Kindlasti tasub eelistada maitsetaimede või köögiviljade anumatena savipotte. Nii välditakse kehvasti kõdunevate plastjäätmete tekitamist. Kuna plastist lillepottides sisalduvate kemikaalide (näiteks bisfenool A) taimedesse sattumise üle alles vaieldakse, siis vähemalt vaidluse lõpuni on mõtet eelistada alternatiive.

5.     Tehke emale süüa. Tavaliselt on ikka nii, et ema on see, kes pere toidulaua eest hoolitseb. Tehke emale üllatus ja valmistage söök ise. Bioneer soovitab valmistada emadepäeval eine mahetoiduainetest. Nii säästate oma ema tervist ja keskkonda.

6.     Kinkige emale ökokosmeetikat. Ilus saab olla ka ohutult.

7.     Viige oma ema puhkama. Kinkige talle näiteks lõõgastav päev SPAs.

8.     Kinkige emale jalgratas. Nii pakute emale liikumisrõõmu ja hoiate keskkonda.

9.     Kui ema elab kaugel, siis minge talle külla bussi või rongiga. Jätke auto koju. See on väga rahakoti- ja keskkonnasõbralik tegu.

10.  Kui teie emal juhtub olema suur aed, siis aidake tal seda koristada. Kasu on mitmekordne – teie saate ennast liigutada, teie ema saab puhtama koduümbruse ja peresidemed muutuvad tugevamaks.

Emadepäeva idee sündis Ameerikas selle sajandi algupoolel. Ajaloolased oskavad nimetada ka konkreetset algatajat - õpetajanna Ann Jarvis’t, kes oma ema teisel surma - aastapäeval (1907.a.) kutsus lähikondseid tähistama kõikide emade mälestuspäeva Memorial Mothers’ Day Meeting.

Emade mälestuspäev sai juba aasta hiljem (1908.a.) laiema tähenduse ning levis üle USA. Seega, möödub tänavu 100 aastat emadepäeva esimesest laiemast tähistamisest.

1914. aastal määras Kongress maikuu teise pühapäeva ametlikult emadepäevaks. Emadepäev võeti omaks paljudes maades.

Nii nagu kunagi Ameerikas, oli ka Eestis emadepäeval väga konkreetne algus - juba 1922. aastal korraldati Uderna koolimajas esimene emadepäeva koosviibimine. Tollane üritus osutus oodatust menukamaks ning emadepäev sai ka Eestis populaarseks.

Nõukogude perioodil oli emadepäev maha vaikitud ja paljudes kodudeski erinevatel põhjustel unustusehõlma vajunud. Eesti taasiseseisvumine tõstis emadepäeva kauni traditsiooni taas ausse.

allikas: www.miksike.ee