Maailm seisab silmitsi paljude keskkonnaprobleemidega alates õhusaastest ja plastikust ookeanides kuni inimeste ebavõrdsete elutingimusteni maailma eri kohtades. Keskkonnasäästlikkus on jaekaubanduse tootearenduses oma osatähtsust kasvatamas - IKEA on võtnud eesmärgiks kasutada toodetes vaid taaskasutatud polüestrit 2020. aastaks.

Igapäevaselt jõuab ookeanidesse ja prügilatesse liiga palju plasti ja tekstiili. Mööblifirma IKEA jaoks ei ole need materjalid jäätmed, vaid väärtuslik ressurss, mida saab taaskasutada ehk uuesti ringlusesse saata. Näiteks on IKEA eesmärgiks vahetada 2020. aastaks välja kogu senine tavalise polüestri kasutamine taaskasutatud polüestri vastu, mis aitab kaasa kasvuhoonegaaside vähendamisele, energia säästmisele ning prügilate ja ookeanide reostuse vähendamisele, muutes prügi uuteks toodeteks.

Lisaks sellele töötab IKEA välja mitmeid uusi keskkonnasäästlike sisustuslahendusi, mis aitavad vähendada jäätmeid, säästa ressursse ning muuta maailma rohelisemaks.

Riisikõrte põletamine mõjutab õhusaastet

2018. aastal käivitas IKEA algatuse “Parem õhk praegu“, mille eesmärk on vähendada riisikõrtest tulenevat õhusaastet. Riisikõrred tekivad riisi korjamisel ning nende põletamine suurendab õhusaastet märkimisväärselt. IKEA soovib seevastu muuta riisikõrred tooraineks, mida kasutada tekstiilitööstuses. Algatuse põhjal loodud esimene kollektsioon FÖRÄNDRING lansseeritakse selle aasta sügisel. Tegemist on sinistes ja mustades toonides kollektsiooniga, illustreerimaks praegust sudu ning õhusaaste olukorda ning andmaks lootust optimistlikumale tulevikule selge ja sinise taevaga.

Algatuse pikem eesmärk on luua mudel, kuidas vähendada õhusaastet maailma teiste põllukultuuride põletamise piirkondades. Seetõttu on IKEA liitunud kliima ja puhta õhu koalitsiooniga.

Ookeani plastist tekstiili valmistamine

Ookeani plastireostus on suur keskkonnaprobleem, mistõttu on IKEA otsustanud leida murele positiivseid lahendusi ning aidata kaasa ennetustegevusele. Selleks on IKEA loonud kollektsiooni MUSSELBLOMMA – koti, kaks padjakatet ja laudlina, milles kasutatav polüesterriie on valmistatud taaskasutatud plastikust, sealhulgas Hispaania kalurite poolt kogutud PET-plastprügist Vahemeres. Antud kollektsioon on saadaval IKEA kauplustes Hispaanias ja Itaalias.

Valgus ilma elektrita

Üle miljardil inimesel ehk igal seitsmendal inimesel üle maailma on minimaalne või puudulik ligipääs elektrile. Energia puudumine, mis sageli mõjutab ka puhta vee ja sideteenuste puudumist, tekitab kogukondadele ja peredele tõsiseid probleeme. Sellepärast on IKEA alustanud koostööd ülemaailmse sotsiaalettevõttega „Little Sun“, mille eesmärgiks on säästvate, usaldusväärtuste ja taskukohaste valgus- ja energialahenduste võimaldamine neile, kes elavad regulaarse ligipääsuta elektrienergiale.

Koostöös algatusega on IKEA arendanud päikesepaneele, mida saab kinnitada ja ühendada akende, laadimisdokkide ja valgustitega ning võimaldavad pakkuda lahendusi ka välistingimustes.

Esimesed SAMMANLÄNKAD kollektsiooni tooted jõuavad turule 2021. aastal.