Eile korraldas MTÜ Loomus Tallinnas rongkäigu, millega pöörati seadusandjate tähelepanu ühiskonna kaasaegsetele väärtustele ja toetati positiivseid muudatusi loomakaitses, sealhulgas karusloomafarmide keelustamist. Läbi Tallinna vanalinna kulgenud rongkäigul osales 300 inimest.

Riigikogu ees võtsid sõna riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra, kirjanik Jürgen Rooste, roheliste erakonna volikogu esimees Kaspar Kurve, MTÜ Loomuse juhataja Kadri Taperson ja riigikogu liige, sotsiaaldemokraat Barbi Pilvre.

Loomuse juhataja Kadri Tapersoni sõnul on riigikogul ammu aeg teha õige otsus. “Kui karusloomafarme keelustavat eelnõu kohe vastu ei võeta, jääb Eesti viimaste riikide hulka, kes jätkuvalt ajast ja arust julma tööstust toetavad,” ütles Taperson ja kinnitas, et Loomus jätkab tööd karusloomafarmide keelustamise nimel veelgi intensiivsemalt.

14. novembril algatasid 18 Riigikogu liiget taas loomakaitse- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu, et keelustada Eestis loomade pidamine, nende aretamine ja paljundamine karusnaha tootmise eesmärgil.

Karusloomakasvanduste keelustamisele on toetust avaldanud kõik Eestis tegutsevad loomakaitseorganisatsioonid ja koos nendega pea 70 erinevate valdkondade ettevõtet. Loomuse algatatud rahvusvaheline petitsioon on kogunud juba 46 500 allkirja. Karusloomakasvanduste vastu on avalikult oma arvamuse välja öelnud mitmed Eesti ühiskonnategelased. Nende seas näiteks moeloojad Reet Aus ja Xenia Joost, näitlejad Ivo Uukkivi, Maria Avdjuško, Kristjan Sarv, Jim Ashilevi, Nero Urke ja Loore Martma, muusikud Lenna Kuurmaa, Elina Born, Tõnu Trubetsky ja Kallervo Karu, kirjanikud Kalle Kurg ja Jaan Kaplinski. Arutelu riigikogus on tervitanud paljud rahvusvahelised ühingud, sh maailma populaarseim loomakaitseorganisatsioon PETA. Eesti karusloomade kaitseks on Loomuse palvel välja astunud Queeni legendaarne kitarrist Brian May ja Eesti juurtega Hollywoodi näitleja Mena Suvari.

Karusloomakasvandused on keelustatud Suurbritannias, Belgias, Austrias, Hollandis, Tšehhis, Makedoonias, Horvaatias, Sloveenias, Brasiilias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Taanis ja Rootsis on keelustatud rebasefarmid. Itaalias ja Šveitsis on karusloomakasvandustes loomade heaolu nõuded nii rangelt sätestatud, et karusloomakasvandusi seal enam ei eksisteeri. Viimati on lubanud farmid keelustada ka Norra alates aastast 2025.