Voodihaige hooldamisega käib tihti kaasas mure lamatiste, naha hooldamise ja keerulisena tunduvate hügieenitoimingute pärast. Samas abivahendid uuenevad ja tänu sellele on ka voodihaigega seotud hügieenitoimingud muutunud varasemast lihtsamaks.

Invaru abivahendikeskuse klienditeeninduse juhi Kadri Tiido sõnul koguvad uued igapäevaelu lihtsustavad abivahendid nii kasutajate endi kui ka abivajajate lähedaste seas populaarsust, sest võimaldavad paljusid toiminguid oluliselt mugavamalt ja kiiremalt korraldada.

“Isegi voodihaige puhul, keda on tema seisundi tõttu keeruline teise asendisse liigutada või tõsta, on hügieenitoimingud muutunud tänu erinevatele abivahenditele oluliselt lihtsamaks ning võimaldavad lähedasel või hooldajal mugavamini voodihaige eest hoolt kanda,” kirjeldab Tiido.

Ta märgib, et hooldustoimingu juures on oluline kaasata sellesse ka hooldatav, andes toimingu juures märku, mida parasjagu tehakse ning milline toiming on järgmine. “Nii saab voodihaige kasvõi pisutki kaasa aidata näiteks pööramisel ja ühtlasi ei taba pesemisprotseduurid teda ootamatult,” selgitab Tiido ja lisab, et meeles tuleks pidada ka see, et abivajaja ei oleks pesemistoimingute ajal katmata, sest muidu võib ta end ebamugavalt tunda ning tal võib külm hakata. Kuigi abivahendid lihtsustavad abivajaja hooldustoiminguid voodist tõusmata, tuleks Tiido sõnul siiski leida aeg ajalt võimalus hooldatava pesemiseks ka voolava vee all.

Toome teieni viis näidet mugavatest abivahenditest, mis voodihaige eest hoolitsemise tänapäeval lihtsamaks muudavad:

1. Peapesu müts ja täispuhutav vann

Ühekordsed peapesumütsid on Tiido sõnul kasulikuks abivahendiks voodihaige hooldamisel, keda on keeruline juuste pesemiseks vannituppa toimetada. Müts sobib juuste ja peanaha pesemiseks ka ilma veeta - selleks on spetsiaalsete peapesumütside sisse lisatud šampooni ja palsamit.

“Peapesumütsi võib kasutada nii toatemperatuuril kui ka soojemana - selleks tuleks müts koos pakendiga esmalt 15-20 sekundiks mikrolaineahju asetada, kuid panna tähele, et see liiga kuum ei oleks,” hoiatab Tiido. “Kasutamiseks asetatakse müts pähe ja hõõrutakse läbi mütsi mõne minuti jooksul nii juukseid kui ka peanahka. Pärast seda pole juukseid eraldi loputada vaja - neid võib kuivatada või lasta neil kuivada.”

Lisaks saab voodihaige juuste pesemiseks kasutada spetsiaalset täispuhutavat peapesu vanni. “Peapesu vannist juhitakse vesi voolikuga ära näiteks voodi juures olevasse ämbrisse. Nii saab juukseid pesta veega, valades haigele ettevaatlikult vett juustele,” kirjeldas Tiido.

2. Pesukindad

Voodihaige hooldamiseks mõeldud pesukindaid on saadaval nii niisutatud kui niisutamata kujul ja need on valmistatud tavaliselt tekstiilisarnasest materjalist. Niisutatud kinnastega saab Tiido sõnul abivajajat puhastada nii, et vett selleks kasutada polegi tarvis. Niisutamata pesukinnastele tuleb kas spetsiaalset veeta pesemise vahtu või seepi peale kanda ning seejärel saab voodihaiget puhastama asuda.

“Kinnaste taskusarnane lõige aitab kinnast pesemistoimingute käigus kindlalt käes hoida,” selgitab Tiido ning lisab, et  pesukinnaste sisse võib lisaks panna ka ühekordsed kummikindad.

Abivajajat pesukindaga puhastades tuleks Tiido sõnul teha pesemistoimingut n-ö suunaga ülalt alla. “Alustada tuleb näo piirkonnast, siis liikuda edasi käte ja ülakeha puhastamisega ning lõpetada jalgade ja intiimpiirkonnaga. Iga piirkonna jaoks tuleks võtta uus pesukinnas,” kirjeldab Tiido pesemistoimingu õiget järjestust.

3. Pesuvaht

Sarnaselt pesukindale on ka pesuvaht loodud Tiido sõnul selleks, et puhastada voodihaige nahka ilma veeta. “Pesuvaht eemaldab näiteks nahal oleva mustuse ja ebameeldiva lõhna, kuid jätab samas nahale kaitsekihi,” kirjeldab Tiido.

Vahtu on kõige mugavam kasutada pesukindaga. “Kasutamiseks tuleb pudelit esmalt loksutada, seejärel nahale pihustada ning siis nahalt pesukindaga ära “pühkida”,” selgitab Tiido. Lisaks voodihaigetele on pesuvaht tõhusaks abimeheks ka uriinipidamatusega patsientidele, kuna aitab hoida intiimpiirkonna puhtana.

4. Niisked rätikud

Lisaks pesukindale ja -vahule sobivad Tiido kinnitusel alternatiivina vee ja seebiga pesemisele ka niisutatud ja pehmed rätikud. Need eemaldavad nahalt ebameeldivad lõhnad ja eritised. Kuna rätikud on töötatud spetsiaalselt välja hooldustoiminguteks, sisaldavad need ärritunud nahka rahustavaid toimeaineid ning soodustavad naharakkude taastumist.

Rätikud ja pesukindad on Tiido sõnul mõeldud ühekordseks kasutamiseks ning pärast pesemistoiminguid tuleb niiske rätik või pesukinnas ära visata.

5. Ühekordsed aluslinad

Voodihaige puhastamise ajal võib Tiido sõnul kasutada voodi kaitseks ka ühekordseid aluslinasid - seda eriti intiimpiirkonna puhastamisel. Spetsiaalsed ühekordsed aluslinad on piisavalt suured, et katta voodi ja nii on voodipesu kaitstud.

Invaru abivahendikeskuse klienditeeninduse juhi Kadri Tiido sõnul võib lähedase hooldamine tunduda ehk esialgu keeruline, kuid siin tulevad appi spetsiaalselt hooldustoiminguteks välja töötatud abivahendid ja samuti tekib haige hooldamisel ajapikku ka teatud vilumus. Samuti julgustab Tiido küsima abi, juhul kui mõne toiminguga hätta jäädakse: “Küsimuste tekkimisel tasub pöörduda abivahendikeskuse klienditeenindaja poole, kes jagab kasulikke nõuandeid ja soovitab sobivaid abivahendid.”