Kolmapäeval, 22. jaanuaril 2020 kell 17.00 toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6, Tallinn) kevadhooaja esimene Fenno-Ugria hõimuklubi, kus ajaloolane Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool) räägib sellest, kuidas kujunes soome-ugri rahvaste pildilise kujutamise traditsioon Vene tsaaririigis.

  • Bioneeri uudised
  • 21. jaanuar 2020
  • Foto: Setu sõlg. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Juttu tuleb sellest, millised paistavad soome-ugri rahvad võrdluses Vene impeeriumi rahvaste, aga ka teiste koloniseeritud põlisrahvaste kujutistega; milline on selle traditsiooni mõju soome-ugri rahvaste uurimisele ja mõtestamisele ning kas ja kuidas avaldub vana imperiaalne-koloniaalne „vallutaja pilk“ soome-ugri identiteedis ja kultuurimälus täna.

Ajaloolane Linda Kaljundi sõnul on neid küsimusi oluline esitada, sest paljud vanade koloniaalsete piltide motiivid ja stereotüübid elavad edasi ka tänapäeval ning on märkamatult saanud osaks nii eestlaste kui soomeugrilaste visuaalsest identiteedist ja minapildist.

Ettekanne põhineb Kumu näituse “Vallutaja pilk” materjalidel, mis räägivad piltide tähtsusest kolonialismi ajaloos. Näitusel on eksponeeritud ka joonistusi eestlastest, soomlastest, isuritest ja teistest läänemersoome rahvastest, aga ka mordvalastest ja põhjarahvastest.

Kuni 26. jaanuarini avatud näituse kuraatorid on Kadi Polli, Eha Komissarov ja Linda Kaljundi. Näituse kohta saab lähemalt lugeda siin.

Linda Kaljundi (sünd. 06.06.1979) on doktorikraadiga ajaloolane ning Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi dotsent. Hetkel on ta ka Kumu kunstimuuseumi külaliskuraator.

Fenno-Ugria korraldab klubiõhtuid, kus astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed alates 2001. aastast. Hõimuklubid toimuvad koostöös Eesti Keele Instituudiga.

Aasta esimeses hõimuklubis tuleb juttu soome-ugri rahvaste pildilisest kujutamisest