Juhtiv energeetika- ja automaatikatehnoloogiakontsern ABB Grupp omandas 22. aprillil päikeseenergiaseadmete arendaja ja tootja Power-One Inc. Tehingu hind on pisut üle miljardi dollari või 6,35 dollarit aktsia kohta.    

Tehingu tulemusena tõuseb ABB Grupp maailma juhtivaks fotogalvaaniliste päikeseenergia vaheldite tootjaks ja tarnijaks. Päikeseenergia turu kasvuks prognoositakse lähema kaheksa aasta jooksul üle kümne protsendi aastas. Kasv on tingitud suurenevast energianõudlusest, eriti arenevatel turgudel, elektrihinna tõusust ja kulude vähendamise vajadusest.

„Päikeseenergia osakaal on tuleviku energiaturu ümberkujundamises kõige suurem,“ märkis ABB Grupi tegevjuht Joe Hogan. „Power-One on hästi juhitud ettevõte ning kõrgelt hinnatud tehnoloogiauuendaja, kes on keskendunud kõige atraktiivsematele ja intelligentsematele päikeseenergia lahendustele. ABB ja Power-One’i kombinatsioon on täielikult kooskõlas meie strateegiaga ning loob lisaväärtust nii klientidele, töötajatele kui ka aktsionäridele.“

Power-One’il on päikeseenergia vaheldite turu üks põhjalikumaid tooteportfelle, mis sisaldab tooteid ja lahendusi nii elamutele kui tööstusettevõtetele. Power-One’is töötab ligi 3300 inimest, peamiselt Hiinas, Itaalias, USA-s ja Slovakkias. 

Ettevõtte 2012. aasta intresside, maksude ja amortisatsiooni eelne kasum oli 120 miljonit dollarit umbes miljardi dollari suuruse müügitulu juures.

„Meie ost loob olulist lisaväärtust, mis põhineb innovatsioonil. Power-One integreeritakse ABB automaatika ja ajamite divisjoniga ning see toetab meie strateegiat taastuvenergia valdkonnas ning eesmärke jõuelektroonika osa tugevdamises,“ ütles ABB automaatika ja ajamite divisjoni juht Ulrich Spiesshofer.

ABB (www.abb.com) on ülemaailmne tehnoloogialiider energeetika ja automaatika valdkonnas, mille kliendid on infrastruktuuri- ja tööstusettevõtted. ABB tehnoloogiad aitavad klientidel vähendada tootmisega seotud keskkonnamõjusid. ABB kontsern annab tööd ligi 145 000-le inimesele umbes sajas riigis.

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: tootmine (tuulegeneraatorid, sagedusmuundurid, elektrikilbid, komplektalajaamad); müük (ülekandevõrkude ja jaotusalajaamade projektid, kesk- ja madalpingetooted, automaatikaprojektid, robotid) ning korrashoiuteenused tööstusklientidele. 

ABB on pälvinud neli korda (2007-2009, 2011) Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra (2008) Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“.