Tänavu kevadel alustas mittetulundusühing Töötuba Ratastel, millel sihiks edendada nutikat taas- ja uuskasutust sõnas, pildis & teos.

Hooandja.ee projekt - Aita töötuba ratastele! from Hooandja Ee on Vimeo.

Kõige otsesemalt suudab iga tavainimene iga päev panustada üleüldisesse keskkonna- ja ressursisäästu just oma tarbimisindu taltsutades, pealegi on asjade väljamõtlemine ja armsaks saanud riide- või ka mööblitükkide elluäratamine üks õige mõnus ajaviide.

 Töötuba põhineb pikaajalistel kogemustel - materjalijääkide ning pruugitud kraami teisele ringile upitamisega on tegeletud juba tosin aastat. Valmistööde seas leidub igasuguseid muhedaid tegelasi ja rõiva- ning majakraami, alustades pisipõnnidega üht kasvu päkapikkudest, käterätipupsikutest ja vigursallidest kuni kelmikate teksamärsside, pesukottide, piknikumängutekkide, etnohõnguliste kleitide-kampsunite-vattideni. Aeg-ajalt on ideid jagatud ka ajakirja „Kodu & Aed” lugejatega, et innustada neidki katsetama.

Kellele töötuba mõeldud on?

Käsitöö ja meisterdamise pisikuga inimestele, väikestele ja suurtele, eesti ja vene keeles, sest usun, et lisaks eestikeelsetele inimestele annaks asjast huvituma panna ka muukeelsed nobenäpud, kes on valmis õppima eesti kõnekeelt harrastustegevuse toel ja kuuluvad keskkonnahoidliku tarbimise pooldajate sekka.

Kus ja kellega Töötuba tegutseb?

Igal pool, kus vähegi huvilisi leidub, alustades linnapiiri tagant ja nii, et aja jooksul jääksid liikuva töötoa teele kõik asustatud punktid Abrukast Assamalla, Nuustakust Narva ja Häädemeestest Hundinurgani.
Sissejuhatuseks tuleb ühel tegijal üheksas ametis toime tulla, aga ajapikku annab töötoatuurile kaasata meistreid nukutohtrist raamatuköitja, sadulsepa ja mööblitislerini.   

Millega & millest asju valmistatakse?

Töövahendite + materjalide valik ulatub töötoal juba praegu knookeritest, ring-heegelnõeltest ja mitme-sentimeetrise läbimõõduga varrastest kuni augustajate, harutusriistade ning viltimis- ja õmblus-masinateni. Materjali jagub vanadest teksadest kuni nööpide-nööride, lõnga-paela ja tööstuslike kanga- ning nahajääkideni.

Kuidas töö käima hakkab?

Nagu mäel Muhamediga – kui asi huvitab, siis tuleb töötuba kohale kutsuda.

Koolitusi saab tellida nii üksikürituste kui ka temaatiliste sarjadena. Üks koolitus kestab 180 minutit, mis on paras aeg, et mõtetele hoog sisse saada, olulised nipid ära õppida ja näpud sügelema panna, edasine jääb iseseisvaks koduseks tööks.

Mõistliku osalustasu eest saab iga huviline mõne uudse näputöövahendi või lisatarviku omanikuks + tööjuhendid + töötoas osalemiseks vajalikud materjalid.

Projekti võtmeküsimuseks on rattad.

Küllap teate kõnekäändu „oleks tädil rattad all..."

Esialgu puuduvadki töötoal just need tõsiseltvõetavad rattad, millega mööda ilma ja inimesi tuuritada – vinge vintage-kaubik päikeseenergial toimiva reklaamplafooniga katusel.

Mõni kolmekohalise kabiini ja korraliku kaubaruumiga 1970-ndate bull nose, mis liigitub B-kategooria sõidukiks, oleks ideaalne. Niisugusesse igiliikurisse mahuksid ära nii koolitajad ise kui ka tööde näidised, pluss seadmed-tarvikud-materjalid ja väike õppe-raamatukogu.

NB! Tegelikult võtab töötuba väljakutseid vastu praegugi, mis sest, et esialgu tuuritavad nad kas ühistranspordi või pöidlaküüdiga ja saavad kaasa tuua üksnes kergemaid materjale ning väiksemaid töövahendeid.

Töötoa Ratastele aitamist saab toetada läbi Hooandja keskkonna. Kuid kui endil on sobilik sõiduk välja pakkuda, võib võtta ka otse kontakti telefonil 503 4990 võ e-posti aadressil triipkoodx@gmail.com. Samadel kontaktidel saab tellida kohale ka töötuba.

Puhuks, kui hooandjatel õnnestub küsitust suurem summa kokku panna, on meil järgmise sammuna kavas päikeseenergial toimiva valguslahenduse väljatöötamine, plafooni valmistamine ja kaubiku katusele paigaldamine. Kolmanda asjana teevad töötoalased valmis oma eestikeelsed ja venekeelsed Töölustivihikud №1.

Tänukingitused toimetame iga hooandjani personaalselt!