Päästeamet, kaitsepolitsei ja prokuratuur korraldavad alates 1. märtsist kahenädalase kampaania, mille ajal saavad inimesed karistust kartmata teatada nende käes või neile teada olevast lõhkematerjalist hädaabinumbril 112.

Kampaania kestab 1.-14. märtsini. Kolmandat aastat korraldatava kampaania eesmärgiks on anda inimestele võimalus vabaneda lõhkeainest karistust kartmata. Teadetele reageerivad päästeameti demineerijad, mingil juhul ei tohi lõhkematerjali ise transportida.

Kampaaniaga ennetatakse ohtu inimeste elule ja tervisele ning tõkestatakse lõhkematerjalide ebaseaduslikku käitlemist. Eelmisel aastal hukkus plahvatuste tagajärjel kaks ning vigastada sai seitse inimest.

Päästeameti demineerimiskeskuse juhataja Arno Pugoneni sõnul näitab viimaste aastate statistika lahingumoona leidude suurt kasvu. Viimasel kolmel aastal on demineerijad teinud kahjutuks rohkem kui 13 500 erinevat lõhkekeha. "Kolm viimast aastat on likvideeritud lahingumoona poolest olnud rekordilised viimase kümne aasta jooksul", märkis Pugonen.

Möödunud aastal said demineerijad kampaania raames kokku 30 väljakutset, inimestelt saadi kätte lõhkeainet, detonaatoreid, detoneerivat nööri, lõhkepakette, pürotehnilisi laenguid ning napalmi.

Päästeamet tuletab inimestele meelde, et lõhkekehad ja lõhkeained võivad väga kergesti plahvatada, plahvatuse risk on veelgi suurem kui lõhkematerjali puudutada või lahti monteerida.

Kui olete leidnud plahvatusohtliku eseme, ärge seda mingil juhul puutuge. Hoiatage läheduses viibivaid isikuid ja ärge lubage eset puudutada ka teistel. Esimesel võimalusel teatage leiust hädaabinumbril 112.